Dům, ve kterém k vraždě došlo, stojí hned vedle budovy Okresního soudu v Děčíně. Ve sklepě byla kuchyň, kde Číňan Čchiou Liangčang zavraždil své tři krajany, v prvním patře, nad kavárnou, pak byla restaurace, kam kuchaři posílali jídlo výtahem. | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Číňan rozsekal v kuchyni tři lidi a šel kasírovat, u těl zamkl kojence

  • 58
Běsnění šestadvacetiletého Číňana v říjnu 1999 v Děčíně otřáslo i zkušenými kriminalisty. Čchiou Liang-čang své oběti rozsekal sekyrkou. Zanechal po sobě tři mrtvé a kojence na pokraji smrti, čímž spáchal zločin s největším počtem obětí na severu Čech devadesátých let.

Byla sobota 9. října 1999 večer a hasiči právě vyrazili dveře čínské restaurace v Děčíně. Známí podnikatelů, kteří podnik provozovali, se totiž už několik dní nemohli dostat dovnitř, a to se jim zdálo podezřelé. V suterénu, kde byla kuchyně, nalezli policisté tři těla.

Později vyšlo najevo, že mrtvé zavraždil jejich krajan, který jim pomáhal v kuchyni. Údajně se chtěl vrátit do Číny a žádal po majiteli restaurace peníze na cestu. Když muž odmítl, vrah ho zabil. Pak zavraždil i majitelovu družku a sestru.

„Vůbec útok nečekali. Připravovali večeři, když je vrah napadl. Rány sekerou ponejvíce směřovaly na hlavu a na krk. Jedné z žen zasadil šestnáct ran,“ popisoval žalobce.

O Číňanově otrlosti svědčí to, jak se po trojnásobné vraždě zachoval. „Vystoupal ze suterénu do přízemí, kde byla restaurace, a zkasíroval hosty,“ vzpomíná soudkyně Jana Kurešová, která měla tehdy tento brutální případ na starosti.

„Neuměl moc česky, a tak si u jedné skupiny, která měla slavnostní večeři, řekl jenom o stovku,“ dodala.

Petr Š., který tehdy u stolu seděl a s Číňanem o placení jednal, upřesňuje, že stokoruna za večeři pro osm lidí byla ve skutečnosti i s „dýškem“.

„On původně chtěl pořád jenom 50 korun. Asi čtvrt hodiny jsem mu anglicky vysvětloval, že je to nesmysl a že chceme ještě deserty. Potom mu tchán nacpal stovku a rychle jsme odešli stylem ‚Pojďte rychle, než na to přijde‘,“ přibližuje Petr Š.

Když hosté zaplatili a odešli, vrah za nimi zamkl, zahodil klíč a odjel do Prahy. V hlavním městě ještě několik dní pobýval u známých a lidí z čínské komunity a utrácel peníze, které vzal zavražděným. Pak si pro něj přišli policisté.

V podniku zamkl kojence, bez pomoci byl tři dny

U soudu muž zapíral. Soudkyně Kurešová si i po tolika letech přesně vybavuje, jak vypadal. „Byl to takový neduživý mladík malé postavy, vykulený, úzká ramínka,“ vzpomíná.

Kriminální případy 90. let

Muž byl nakonec obžalován ze tří vražd a jednoho pokusu. Za barem v restauraci totiž v kočárku leželo malé dítě a vrah to věděl, když podnik opouštěl. Mimino nechal bez pomoci uvnitř.

Sedmiměsíční chlapeček vydržel bez jídla a pití tři dny. Byl vyhladovělý a dehydratovaný, ale přežil. Zachránila ho nízká teplota v místnosti.

„Dítě mělo teplotu jen 35 °C, díky tomu se zpomalily jeho životní funkce,“ řekl jeden z lékařů záchranné služby, jenž kojence ošetřoval jako první. Na druhou stranu dítě neprochladlo tak, aby to ohrozilo jeho život.

„Bylo pořádně zabalené. Matka se s ním totiž krátce před útokem obžalovaného chystala jít na procházku,“ popsala soudkyně Kurešová.

Vzpomínky na vraždu jsou v okolí stále živé

Dům, ve kterém se stala brutální trojnásobná vražda, stojí hned vedle budovy Okresního soudu v Děčíně na Masarykově náměstí. Podnik je už asi sedm roků zavřený. Po restauraci tu chvíli byla diskotéka, kterou dodnes připomínají vylepené motivy květin v oknech. Ale ani ta dlouho nefungovala.

„Byly nějaké pokusy to tady znovu otevřít, i Asiaté tu něco měli, ale nikdo dlouho nevydržel,“ uvedla Anna Zittová, která v roce 1999, kdy k vraždě došlo, dům společně s manželem vlastnila.

Teď už má v přízemí domu zlatnictví, zbytek patří jinému vlastníkovi. „Nechci na to vůbec vzpomínat,“ odmítla veškeré dotazy na někdejší otřesné zážitky. I po šestnácti letech jsou stále příliš silné.

O surovém běsnění šestadvacetiletého Číňana tady dodnes ví každý. „Na to se nedá zapomenout,“ říká třeba strážník ze služebny pár metrů od domu. „Bylo to opravdu ošklivé,“ otřese se.

Kuchyň, kde Číňan Čchiou Liang-čang zavraždil své tři krajany, byla ve sklepě. Restaurace se nacházela v prvním patře, kuchaři do ní posílali jídlo výtahem. Mezi tehdejší suterénní kuchyní a restaurací byla a i dnes je přízemní kavárna s cukrárnou.

„Občas si na ten mord vzpomenu,“ přiznává vedoucí cukrárny. „Hlavně, když jsem tady sama,“ dodává ztišeným hlasem.

Soud poslal obžalovaného Číňana na 25 let za mříže, což ale vrchní soud záhy zpřísnil na doživotí.