Severočeská vodárenská společnost dostala pět milionů pokuty (ilustrační snímek).

Severočeská vodárenská společnost dostala pět milionů pokuty (ilustrační snímek). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Severočeské vodárny dostaly pětimilionovou pokutu za nezákonný tendr

  • 0
Severočeská vodárenská společnost podle Úřadu na ochranu hospodářské soutěže porušila zákon při jedné své zakázce. ÚOHS jí za to vyměřil pokutu 5 milionů korun, společnost se proti ní odvolá.

Jde o zakázku za zhruba 240 milionů korun, kterou Severočeská vodárenská společnost vyhlásila v lednu letošního roku na modernizaci úpravny vody v Meziboří na Mostecku.

Podle antimonopolního úřadu firma porušila zákon o veřejných zakázkách tím, že na jednu část zakázky žádala použití konkrétního vybavení.

"Pro zhotovení jedné z části stavby požadoval použití drenážního systému typu SL od firmy The F.B. Leopold Company Inc.," stojí v rozhodnutí úřadu. Požadavky nebo odkazy na obchodní firmy se přitom v zakázkách objevovat nesmí, pokud to není odůvodněné předmětem zakázky. A to v tomto případě nebylo.

Co je Severočeská vodárenská společnost

Severočeská vodárenská společnost je akciová společnost, působící od roku 1993 na trhu v oblasti výstavby a správy vodohospodářské infrastruktury.

Je největší vodárenskou společností v Čechách. Region její působnosti pokrývá kraj Ústecký a podstatnou část Libereckého kraje. Veškeré akcie jsou v držení celkem 458 severočeských měst a obcí. 

Zdroj: www.svs.cz

"V případě uvedení názvů konkrétních výrobců či zboží dochází ke zvýhodnění určitých dodavatelů a současně k diskriminaci uchazečů či výrobců, kteří daným typem výrobku nedisponují," stojí dál v rozhodnutí. Podle úřadu svým postupem mohla společnost podstatně ovlivnit výběr nejvýhodnější nabídky. Tendr nakonec získalo Sdružení úpravna vody 2012.

Generální ředitel vodáren kvůli jiné kauze sám čelí obvinění

Severočeská vodárenská společnost se bude proti pokutě bránit.

"S rozhodnutím úřadu nesouhlasíme, naši právníci už připravují rozklad. Nikde jsme žádný konkrétní prvek nevyžadovali," uvedl mluvčí firmy Jiří Hladík. Pokuta tak není pravomocná. Musí se počkat, než úřad odvolání firmy vyřídí.

Problémy se zákonem má i sám generální ředitel firmy Bronislav Špičák, který v Ústeckém kraji platí za vlivného člena ODS.

Špičák ještě jako šéf firmy Energetické a dopravní stavby (dnes ji vlastní kmotři ODS Patrik Oulický a Alexandr Novák) vystavil od července 2008 do listopadu 2009 celkem sedmnáct fiktivních faktur za 50 milionů korun na neexistující služby firmě Viamont DSP.

Policie ho kvůli tomu obvinila z krácení daně, Špičákovi hrozí až deset let vězení. Spolu s ním byli obvinění tři manažeři firmy Viamont DSP, kterou zakládal a vlastnil bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS).