Vlak Lustig s představením Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou zastavil 17.

Vlak Lustig s představením Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou zastavil 17. července 2012 na pátem nástupišti Hlavního nádraží v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vlak Lustig vyjíždí na pouť po střední Evropě, začne v Bohušovicích

  • 1
Historický vlak Lustig vyráží pod záštitou pěti prezidentů na měsíční pouť po střední Evropě, aby připomněl osudy obětí nacistických transportů. Svou cestu po Česku, Německu, Polsku, Slovensku, Maďarsku a Rakousku zahájí ve čtvrtek na nádraží v Bohušovicích nad Ohří nedaleko Terezína.

„Na bohušovické nádraží přijížděly za protektorátu transporty s Židy, kteří odtud mířili do terezínského ghetta. Terezín však byl pro mnohé z nich pouze přestupní stanicí. Vlaky je pak z Bohušovic odvážely do vyhlazovacích táborů,“ říká ředitel mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran Pavel Chalupa.

Vlak Lustig - vlak svobody je součástí festivalu v jeho šestnáctileté historii poprvé. Vlakovou soupravu tvoří parní lokomotiva a pět vagonů, v nichž je výstavní prostor, kino, divadelní scéna a zázemí pro herce a produkci.

V každé zastávce nabídne divadelní představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou nastudované podle předlohy Arnošta Lustiga, výstavu Vojenského historického ústavu a výstavu prací fotografky Nguyen Phuong Thao nazvanou Přeživší. Program doplní projekce filmů na motivy děl Arnošta Lustiga a přednášky. Další českou zastávkou vlaku bude v pátek Děčín.

„Vlak navštíví nejen památníky obětí nacismu, ale i významná místa válečných bojů. Akce je totiž zároveň oslavou vítězství a svobody,“ upřesňuje Chalupa.

Organizátoři zatím neznají přesný počet kilometrů, které má vzpomínkový vlak před sebou. „Záležet bude na aktuální trase, kterou nám jednotliví dopravci uvolní,“ říká Chalupa. Než vlak dorazí 17. července do cílové zastávky na nádraží Praha-Bubny, mohl by zdolat zhruba tři tisíce kilometrů.