Milan Vinkler u plzeňského soudu v roce 2010

Milan Vinkler u plzeňského soudu v roce 2010 | foto: MF DNES

Bývalý spojenec Kellnera by mohl z vězení, soud vyhověl jeho stížnosti

  • 1
Milan Vinkler, někdejší partner Petra Kellnera z byznysu, má šanci, že vyjde z vězení. Ústavní soud totiž zrušil rozhodnutí, podle kterého není soudce, který poslal Vinklera kvůli zbraním a padělaní dokladů do vězení, podjatý. Pokud bude napodruhé soudce podjatým shledán, rozsudek nad Vinklerem se zruší.

Vinklera potrestal soudce Okresního soudu v Teplicích Martin Roubalík, za nedovolené ozbrojovaní a padělání dokladů mu uložil čtyři roky vězení. Jenže ještě během líčení na něj podal Vinkler několikrát stížnost, jednu směřoval proti údajné Roubalíkové podjatosti.

Vinkler s Roubalíkem totiž na sebe podali trestní oznámení, vzájemně se nařkli z křivého obvinění. Když podal oznámení Vinkler, soudce se kvůli podjatosti z kauzy nevyloučil. Že soudce není podjatý, potvrdil také Krajský soud v Ústí nad Labem. Proti jeho rozhodnutí si však Vinkler podal stížnost, jíž nyní vyhověl Ústavní soud.

Vinklerova stížnost

Vinkler si ve stížnosti, které nyní vyhověl ústavní soud, nestěžoval jen na podjatost soudce Roubalíka. „Ústavní soud zrušil usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem, kterým byla zamítnuta stížnost proti usnesení Okresního soudu v Teplicích, v němž bylo rozhodnuto jednak o zamítnutí žádosti o propuštění z vazby, o nepřiznání bezplatné obhajoby a o nevyloučení předsedy senátu OS Teplice z vykonávání úkonů předmětného trestního řízení,“ upřesnila mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

„Předseda senátu okresního soudu (Roubalík, pozn. red.) ve svém rozhodnutí uvedl, že stěžovatel se ‚dopustil zločinu křivého obvinění‘, přestože stěžovatel (Vinkler, pozn. red.) nebyl za tento zločin pravomocně odsouzen. Vzhledem k tomuto prohlášení nemůže být předseda senátu považován v dané věci za nestranného soudce,“ uvedla tisková mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Ústavní soud Vinklera nepustil, ale šanci na svobodu má

Co z rozhodnutí Ústavního soudu plyne? Na výkon trestu to vliv mít nebude, Vinkler zůstává dál ve vězení.

„Odsuzující rozsudek okresního soudu, ani potvrzující usnesení krajského soudu rozhodnutím Ústavního soudu zrušena nebyla,“ uvedla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Krajský soud tak bude vypořádávat stížnost Vinklera, že je soudce Roubalík podjatý. Musí se při tom do značné míry držet argumentace Ústavního soudu, bývalý podnikatel by tak napodruhé mohl uspět.

Jestliže krajský soud soudce Roubalíka kvůli podjatosti vyloučí z kauzy, Vinkler by se měl dostat na svobodu.

„Pokud krajský soud rozhodne, že byl odsouzený podjatým soudcem, musí se rozsudky zrušit,“ sdělil ústavní právník Jan Kysela Lidovým novinám, které na posun v kauze upozornily. Vinkler se navíc může z basy dostat jinou cestou, na konci února totiž bude jiný soud rozhodovat o jeho žádosti o podmíněné propuštění.

Bývalý podnikatel není za mřížemi poprvé

Vinklera teplický soud potrestal loni kvůli tomu, že doma nelegálně držel zbraně.

„Šlo o tři pistole, dva samopaly a zásobníky,“ uvedla už dříve Lenka Lasovská, mluvčí krajského soudu, jenž verdikt nad Vinklerem loni v létě potvrdil. Bývalý podnikatel navíc padělal doklady, vyráběl falešné občanské průkazy a pasy.

Vinkler je známý jako bývalý obchodní partner nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, společně v první polovině 90. let založili společnost Wika a hlavně Správu prvního privatizačního fondu, později známou jako PPF.

Za mřížemi není poprvé. V roce 1994 ho policie zadržela kvůli falšování směnky, Vinkler pak byl dva a půl roku ve vazbě. V roce 2006 mu zase soud uložil sedm a půl roku za podvod při dovážení lihu, kvůli kterému stát přišel na daních o 25 milionů korun.