Vinař Lubomír Bílík. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Vinohrady Lounska, to je malé Toskánsko, říká vinař původem z Moravy

  • 4
O Lounsku se dnes mluví hlavně v souvislosti s pivem. Přitom v 15. století se okolo Loun rozkládaly vinice téměř na každém jižním svahu. V současné době se tu vinohrady dají spočítat na prstech jedné ruky. Největší je vinařství na svahu Blšanského Chlumu v Chlumčanech. Vede ho Lubomír Bílík.

Vinná réva tu před staletími rostla na Oblíku, Červeném vrchu, Podiváku a dalších kopcích.

„Jakmile jsem to tady spatřil, věděl jsem, že sem patřím. Lokalita nabízí fantastický výhled do kraje, doslova cítíte genius loci,“ říká Lubomír Bílík, šedesátiletý rodák z moravských Mikulčic.

Zdejší kopcovitý kraj si prý zamiloval na první pohled. „Z vinohradu lze dohlédnout například na hrad Hazmburk na Litoměřicku. Ze severu ho obklopuje přírodní chráněné území. Pracovně tady tomu říkám malé Toskánsko, kde jsou též z vinohradů úžasné výhledy,“ uznale pokyvuje hlavou.

Réva roste na vulkanických půdách. „Ty dávají vínu specifický charakter,“ podotýká vinař. Na vinohradu pod Pšaňákem, jak kopci mezi městem Louny a vesnicí Chlumčany místní říkají, působí Bílík od roku 2011.

Vedl největší soukromou vinici v Praze

„Předtím jsem vedl největší soukromou pražskou vinici Salabka, kde jsem měl smlouvu na deset let. O vinici v Chlumčanech jsem se dozvěděl od otce své ženy, který pocházel z Loun a na Pšaňák chodil sáňkovat. Po třech letech jsme se společníkem založili vinařství Pod Chlumem,“ vzpomíná Bílík.

V době, kdy vinohrad objevil, byl z velké části zanedbaný. Moravský vinař se pustil do jeho obnovy. „Vinice byla z 90 procent zpustlá. Na zbývající části rostl Svatovavřinec, réva která má už přes padesát let,“ vybavuje si vinař.

Nejdříve musel odstranit náletové křoviny a následně se pustil do výsadby nových odrůd.

„Aktuálně máme vykoupených deset hektarů, z toho 1,5 hektaru je nově vysázeno. Připravených na sadbu máme dalších sedm hektarů,“ ukazuje na rozlehlý vinohrad.

Zachová původní odrůdu

Bílík plánuje zachovat odrůdu Svatovavřinecké vysázenou v roce 1966 tehdejším vinařem Miroslavem Liederhausem, který se zasloužil o obnovu vinohradu.

„K tomu pěstujeme Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Chardonnay, Sylvánské, Solaris. Letos vysadím nově odrůdu Merlot, Sauvignon, Tramín, Rulandské šedé a v dalším roce tisíc keřů Cabernet Sauvignon a Syrah,“ podotýká.

Vedle toho Bílík zpracovává hrozny odrůd Rulandské modré, Dornfelder a Modrý Portugal z vinice v Blahoticích u Slaného.

Při pěstování i výrobě vína razí filozofii používat co nejméně přídavných přípravků. „Víno dělám autenticky, nezakvašuji ho průmyslovými kvasinkami, ale dávám mu dostatek přirozeného času na zrání. Vyrábím vína suchá,“ říká.

V současné době vinařství produkuje 200 hektolitrů vína. Vrcholný plán je 1000 hektolitrů. „To půjde jen při rozvoji a rozšíření vinohradu. Plánujeme vybudování vinařství, kam budou moci lidé přicházet a obdivovat tento úžasný kraj,“ vyznává se Bílík.