Děčín má první zajištěnou lezeckou cestu, takzvanou ferratu, v centru města v...

Děčín má první zajištěnou lezeckou cestu, takzvanou ferratu, v centru města v zemi. Je to cesta vytyčená ocelovými lany na Pastýřskou stěnu na Labském ... | foto: ČTK

Na skále v Děčíně vznikla zajištěná cesta via ferrata z nábřeží k zoo

  • 5
Na Pastýřské stěně v Děčíně vznikla první česká via ferrata v centru města. Tras zajištěných ocelovými lany a stupačkami je na skále celkem pět. Mají převýšení 90 metrů a dlouhé jsou od 150 do 170 metrů. Veřejnosti se otevřou v sobotu v 10 hodin.

"Jsem rád, že se podařilo ferratu v srdci města dokončit. Doufám, že tato adrenalinová atrakce do Děčína přivede více turistů a užijí si ji i obyvatelé města," řekl primátor města František Pelant.

Via ferrata

Via ferrata je cesta v náročném horském terénu, která je vybavená jisticími lany a železnými stupačkami. V Evropě se staví hlavně v Dolomitech a Alpách už více než 150 let.

V Česku už byly otevřeny tři ferraty. U Tábora, Bečova nad Teplou a Vodní brána u Semil. Ta v Děčíně bude jediná v zemi, která je v přímo v centru města.

Nástup na ferratu v Děčíně je na Labském nábřeží, vedle bývalého výtahu na Pastýřskou stěnu a končí pod zoologickou zahradou.

Horolezecké trasy, které stály 250 tisíc korun a zaplatilo je město, stavěl uznávaný horolezec Karel Bělina z Povrlů od konce roku 2012.

"Nejtěžší nebylo ani tak je naplánovat a postavit, nejvíc času zabralo skálu zbavit náletových dřevin a vyčistit," řekl Bělina, který se například podílel na plánovaní a stavbě via ferraty v italských Dolomitech.

Trasy mají obtížnosti B až C+, jsou tedy spíše mírně náročné a lezcům kromě netradičního zážitku otevřou nové výhledy na údolí Labe a zámek.

Nejlehčí trasu zvládne i devítileté dítě

"Jedna z tras je obtížnější a hodně lezecká, tu nejlehčí by mělo zvládnout dítě od 9 let. Víc než na odvaze a šikovnosti záleží na velkosti dítěte, aby dosáhlo na stupy a chyty na ferratě," přiblížila mluvčí Děčína Markéta Lakomá.

Pro výstup po ferratě je nutné lezecké vybavení, sedák, přilba, rukavice a ferratový set. To vše bude při slavnostním sobotním otevření pro zájemce připravené zdarma. Pak si lidé mohou vybavení půjčit za 120 korun v nedaleké cyklopůjčovně.

"Vstup na ferratu se neplatí, lidé sem mohou přijít lézt kdykoli. Protože polezou na pískovci, platí pravidlo, že za deště a když je mokrý, se na něm lézt nesmí," upozornila Lakomá.

Kdo si sám na adrenalinový zážitek netroufne, může si v cyklopůjčovně zhruba za 500 korun předem domluvit průvodce, který každého nejprve proškolí a pak povede nahoru.