Ústecký magistrát umístil na vybydlené domy ve čtvrti Předlice cedule v českém, německém a romském jazyce.

Ústecký magistrát umístil na vybydlené domy ve čtvrti Předlice cedule v českém, německém a romském jazyce. | foto: Martin Adamec, MAFRA

V jedné z předlických ruin, jež chce Ústí zbourat, propadl muž stropem

  • 23
Ústečtí strážníci zachraňovali ve čtvrtek ráno muže ze sutin jednoho z vybydlených domů v Předlicích. Takových ruin jsou v této čtvrti desítky a město se je snaží postupně zbourat. Na demolice by mohl přispět i stát.

„Strážníci zaslechli před sedmou ráno v ulici Na Nivách zvuk padajícího zdiva a následné volání o pomoc. Hlídka šla po zvuku volání a v jednom z polorozpadlých domů nalezla muže, který byl zraněný na hlavě a neudržel se na nohou,“ uvedl zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Strážníci muže odvedli na nedalekou služebnu městské policie a poskytli mu první pomoc. Záchranka ho pak převezla na ošetření do nemocnice.

„Muž se snažil najít dočasné přístřeší, ale ve zchátralém domě se propadl stropem,“ poznamenal Novotný.

Vstup do vybydlených domů v Předlicích zakazují cedule, které na ně před lety umístilo město kvůli zlodějům kovů.

V září 2012 se kvůli zlodějům železných traverz zřídil v jednom z předlických domů strop na dvě ženy a jedna z nich nepřežila.

Demolice všech ruin v Ústí by stála skoro sto milionů

Magistrát poté začal s demolicemi. Náklady může město požadovat zpět po majitelích, ti ale často zmizeli a většina domů je v exekuci.

„Jednadvacet objektů je statikem určených k demolici,“ uvedl letos vedoucí ústeckého stavebního úřadu Vlastimil Hudeček. Město bude jejich likvidace stát zhruba 20 až 30 milionů korun. Na demolice má přitom letos jen sedm milionů.

Celkem Ústí nad Labem eviduje vybydlených domů 49. Náklady na jejich zbourání magistrát vyčíslil na 98 milionů. Premiér Bohuslav Sobotka při červnové návštěvě v Ústeckém kraji řekl, že vláda připravuje plán, který by vesnicím a městům s bouráním rozpadlých domů v ghettech pomohl.

„V sociálně vyloučených lokalitách došlo ke koncentraci problémů mimo jiné v důsledku nepovedené privatizace části bytového fondu. Ukazuje se, že ten fond v některých místech potřeba není, že ty domy ohrožují své okolí a stávají se zdrojem kriminality a místem pro kriminalitu,“ řekl Sobotka.

Na programu, který by obcím pomohl s demolicí, nyní pracuje ministerstvo pro místní rozvoj. Podle Sobotky existují dvě základní varianty, kdo by bourání platil - buď stát, nebo Evropská unie. Přesná pravidla se teprve tvoří, část demolice by ale dál platila obec.