Mumifikované ostatky tvoří dvě hlavy, chodidlo a část ruky. | foto: Michaela Prokopová

Na zámku chystali výstavu o Africe. Netušili, že mají ve sbírce mumii

  • 1
Když začali pracovníci zámku v Libochovicích připravovat expozici o Africe, čekalo je velké překvapení. Odborníci totiž zjistili, že součástí depozitáře jsou několik tisíc let staré zbytky mumií. Zaměstnanci zámku si přitom původně mysleli, že jde o ostatky těl starých jen několik stovek let.

Dvě hlavy, chodidlo a část ruky byly součástí kolekce stovek předmětů, které po sobě zanechal hrabě Jan Josef Herberstein, někdejší majitel libochovického panství. Většinu artefaktů přivezl ze svých cest. A teď se ukázalo, že mumie pocházejí už ze starověkého Egypta.

"Jsme z objevu naprosto nadšeni. A doufáme, že se to pozitivně projeví v návštěvnosti," usmívá se Michaela Prokopová, kurátorka zmíněné připravované výstavy, která ponese název Dobrodružná Afrika očima hraběte J. J. Herbersteina.

Hrabě podnikl do Afriky tři cesty, mumie si zřejmě přivezl z té poslední v letech 1928-29. "Mysleli jsme, že jde o části těl afrických domorodců staré nanejvýš několik staletí," poznamenala kurátorka. Ve skutečnosti jsou ale těla mnohem starší, jde o tisíce let.

Mumií z Egypta je v Česku dvacet

V republice je egyptských mumií necelá dvacítka, mimo jiné v Náprstkově muzeu v Praze. A právě vedoucí tamních sbírek Pavel Onderka se kurátorce sám ozval, zda by si exponáty mohl prohlédnout.  "Viděl pozvánku na výstavu a zaujaly ho části těl. Už z fotografií poznal, že jde nejspíš o egyptské mumie," líčí Prokopová.

Onderku na snímcích upoutaly fragmenty obinadel a pryskyřice používaná při mumifikaci. "Jednoznačně jde o kusy staroegyptských mumií. K podobným nálezům u nás dochází už jen zřídka," uvedl s tím, že části mumifikovaných těl zkraje minulého století prodávali egyptští vykradači hrobek jako suvenýry. A právě takhle k nim mohl přijít i libochovický hrabě Herberstein.

Vedle mumifikovaných hlav a končetin budou na výstavě k vidění i vycpaná zvířata, část sarkofágu, ale i sto let starý cestovní záchod či unikátní cestovní sprcha.

"V takovém množství vystavujeme tyto exponáty vůbec poprvé, a přitom jde pořád jen asi o polovinu všeho, co hrabě přivezl," podotkla Prokopová s tím, že se proto uvažuje i o vzniku stálé expozice. Nynější výstava potrvá do konce září, poprvé na ni můžete přijít v sobotu. Otevře se v 10 hodin, vstupné je 20 korun.