Necelých 300 tisíc lihu se prodalo za vyvolávací cenu 3 miliony korun. Ilustrační snímek

Necelých 300 tisíc lihu se prodalo za vyvolávací cenu 3 miliony korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Ústí se vydražilo 300 tisíc litrů lihu z tajné podzemní nádrže

  • 2
Celní správa v Ústí nad Labem vydražila necelých 300 tisíc litrů lihu, který loni v květnu objevili policisté v tajné podzemní nádrži v Háji u Duchcova. Do bývalé cihelny je tehdy přivedlo vyšetřování metanolové kauzy. Alkohol se nyní podařilo prodat za 3,008 milionu korun.

O 286 552 litrů kvasného lihu projevil zájem jediný dražitel, který jej získal za vyvolávací cenu stanovenou znalcem na 10,5 koruny za litr. Líh byl podle celníků velmi kvalitní.

"Dlouhým skladováním však utrpěl. Proto jej použijeme výhradně pro technické účely," uvedl Jiří Barnet, který líh vydražil pro společnost, jejíž jméno nechtěl prozradit. Vedle vyvolávací ceny bude muset firma uhradit spotřební daň.

Podle Nejedlého se jednalo v Ústeckém kraji o ojedinělé množství draženého lihu. "Jsme spokojeni, že se našel aspoň jeden zájemce," řekl. Peníze za zabavený líh se tak po odečtení nákladů na skladování vrátí do státní pokladny.

Nelegální líh se dražil i loni v Jihlavě

Loni v září se vydražilo v Jihlavě téměř milion litrů čistého lihu zabaveného ve Stojčíně na Pelhřimovsku za 8,9 milionu korun. Další statisíce litrů se kromě Duchcova při vyšetřování metanolové kauzy našly v Ostravě a Hrobicích na Zlínsku.

Daňový únik spočítali celníci na zhruba na 300 milionů korun. Všechny objekty využívala firma Morávia-Chem. Společnost tehdy odmítla, že by jí líh patřil, prý o podzemních skladech nevěděla.

V hlavní zlínské větvi metanolové kauzy bylo obviněno 15 lidí v čele s údajným šéfem Radkem Březinou. Tomáše Křepelu a Rudolfa Fiana, kteří podle obžaloby směs obsahující smrtící metanol namíchali, zlínský soud zatím nepravomocně odsoudil na doživotí. Aféra si vyžádala na pět desítek obětí, další lidé utrpěli těžkou újmu na zdraví, například přišli o zrak.

,