Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia

Severočeské ženy chodí do porodnice i k oltáři rok od roku později

  • 1
Podle statistik ženy v Ústeckém kraji rodí stále později. A není málo těch, jež mají dítě dokonce až po čtyřicítce. I průměrný věk nevěst se v severních Čechách nadále zvyšuje.

Martina, počítačová specialistka z Ústí, právě zažívá radostné období. V prosinci má na svět přivést chlapečka. Je jí 38 let a bude to její první dítě - tím ale není v Ústeckém kraji výjimečná.

„Po vysoké škole jsem dva roky pracovala v zahraničí, pak v Praze. Ne že bych úplně dávala přednost práci, ale měla jsem několik partnerů a dlouho mi trvalo, než jsem našla toho pravého,“ vypráví nastávající maminka. „Pak jsme se tři roky marně snažili o dítě. Využili jsme umělé oplodnění, klaplo to až napodruhé,“ dodává Martina.

Stáří prvorodiček

Průměrný věk prvorodiček v Ústeckém kraji:

rok 1991 - 21,5 let

rok 1995 - 22,2 let

rok 2006 - 26,2 let

rok 2015 - 27,3 let

Zdroj: Český statistický úřad

V loňském roce se v regionu narodilo 8 352 dětí, což je nejvíce od roku 2011. Průměrný věk prvorodiček byl 27,3 let, průměrný věk všech matek, jež loni porodily, se vyšplhal na 29,4 let. Méně než 25 let bylo každé čtvrté rodičce.

„Odklad mateřství na pozdější dobu, a tím i rostoucí průměrný věk rodiček v souvislosti se společenskými změnami mohou v posledních letech doplňovat i ekonomické obavy ze zajištění rodiny,“ nabízí vysvětlení Monika Raušerová z krajské pobočky Českého statistického úřadu.

Matkou až v padesáti

Počet matek, které přivítaly na světě svého potomka ve čtyřiceti letech a později, dlouhodobě roste. Zatímco před deseti lety se v kraji narodilo ženám v této věkové kategorii 112 dětí, loni to bylo už 232 dětí. Nejstarší rodičce bylo v minulém roce rovných padesát, naopak nejmladší maminkou se stala čtrnáctiletá dívka.

Stále častěji se mezi laickou i odbornou veřejností řeší, jaký věk je pro početí prvního dítěte ideální a který už je naopak pro rození potomků příliš vysoký.

„Nemám na to vyhraněný názor. Vzhledem k tomu, že se zabývám léčbou neplodnosti, setkávám se stále se staršími rodičkami. Myslím, že je to věc zcela individuální,“ míní chomutovská gynekoložka Martina Fršlínková. První těhotenství a porod by ale podle ní měly proběhnout do 35. roku, a to vzhledem ke stárnutí vajíček a počtu vrozených vývojových vad, který s věkem roste.

Sňatek už nepatří k prioritám

Stejně jako věk matek roste i věk snoubenců. Nevěstám bylo loni v kraji v průměru 33,9 let a ženichům 37 let. V obou případech je to nejvíc za uplynulou dekádu, před deseti lety byl průměr 31,4 a 34,6 roku.

V roce 2015 uzavřelo v kraji manželství 3 572 párů, což je o 247 více než o rok dříve. Nejméně svateb se konalo v roce 2013, a to 3 161. „Ústecký kraj zůstává už čtvrtým rokem regionem s nejnižším počtem svateb,“ potvrdila statistička Raušerová.

Zatímco dříve byla svatba v podstatě nevyhnutelným životním krokem, dnes tomu tak není. „Jsme s přítelem spolu už 15 let, počátkem letošního července jsme načali šestnáctý. Téma svatba pro nás není žádné tabu, ale také pro nás není to nejdůležitější,“ přiznává sedmatřicetiletá Zuzana z Ústí nad Labem.