Tady u nás třídíme odpad!

Tady u nás třídíme odpad!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V Ústeckém kraji uspořili tříděním odpadů energii za 10 tisíc domácností

Tříděním odpadů uspořili obyvatelé Ústeckého kraje tolik energie, kolik spotřebuje 10 tisíc domácností za rok. To přibližně odpovídá roční spotřebě domácností například v Litoměřicích. Přepočteno na auta, díky třídění se v kraji ušetřilo tolik emisí, kolik přibližně vyprodukuje roční provoz 13 tisíc aut.

Obyvatelům Ústeckého kraje není třídění odpadů a životní prostředí lhostejné. Každý z nich v loňském roce vytřídil v průměru 31,9 kg plastu, papíru, skla a nápojových kartonů.  Za těmito pozitivními výsledky stojí kromě osvětových aktivit také dobrá dostupnost kontejnerů na třídění.

Každoročně dochází k zahušťování sítě nádob na tříděný odpad, díky čemuž je třídění pro občany dostupnější a pohodlnější. Tato skutečnost významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů. Do systému EKO-KOM, který zajišťuje třídění, recyklaci a využití obalového odpadu, je v kraji zapojeno celkem 345 obcí.

V rámci celé republiky se tříděním a recyklací odpadů podařilo v roce 2010 snížit produkci skleníkových plynů o 954 579 t CO2 ekv. a uspořit tolik energie, kolik v průměru spotřebuje za rok 260 tis. domácností, což lze přirovnat ke všem domácnostem jednoho kraje. 

Systém  EKO-KOM tak ročně přispívá ke snížení produkce skleníkových plynů o 954 kilotun CO2 ekv. Pro představu se jedná přibližně o 1% produkce všech skleníkových plynů za celou ČR vyjádřenou CO2 ekv. Díky třídění odpadů se v roce 2010 ušetřilo tolik CO2, kolik svým provozem vyprodukuje 10 % všech aut v ČR za rok.

Tato čísla vyplývají z LCA studie, kterou pro společnost EKO-KOM vypracovali universitní odborníci. Výsledky studie prokázaly jednoznačné environmentální přínosy sběru a recyklace odpadů v mnoha aspektech.

Metoda LCA (Life Cycle Assesment) má pevně danou strukturu a provádí se dle mezinárodních norem. LCA je systematický proces, kterým byly posouzeny dopady recyklace jednotlivých tříděných odpadů (papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů) na životní prostředí ve všech fázích jejich životního cyklu od odložení odpadů do kontejnerů až po jeho recyklaci a využití, tedy náhradu primární suroviny. 

Cílem studie bylo popsat objektivním, transparentním a mezinárodně uznávaným postupem, respektujícím náležitosti relevantních norem, environmentální dopady spojené se systémem sběru a recyklace odpadů v ČR.  K výpočtu byly shromážděny detailní informace o všech procesech nakládání s tříděnými odpady.