Cisterna je k ubytovně v ulici Na Nivách v ústecké části předlice přistavená...

Cisterna je k ubytovně v ulici Na Nivách v ústecké části předlice přistavená asi týden. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ubytovně bez vody hrozí i odpojení od proudu, lidé už hledají jiné byty

  • 63
Obyvatelé ubytovny v ústecké čtvrti Předlice už jsou týden odkázáni na vodu z cisterny, majitel domu totiž neplatil vodárnám. Někteří už si kvůli tomu hledají nové bydlení, majitel totiž dluží i za elektřinu. Je tak možné, že od sítě objekt odstřihne také ČEZ a dům pak bude neobyvatelný.

"Jasně, že tady nebudu. Už neteče voda a brzy nepůjde ani elektřina. I když majitel slíbil, že se postará, aby do konce měsíce šla," řekla Simona, která si k cisterně z ubytovny přišla pro vodu.

Podle mluvčí společnosti ČEZ se lidé odpojení v nejbližších dnech bát nemusí. "Odpojení elektřiny je nejkrajnější řešení, vždy se snažíme domluvit," uklidňuje mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Ubytovnu s asi šestnácti byty v ulici Na Nivách vlastní už téměř deset let Ladislav Joni s manželkou. Naděje, že dluhy zaplatí, je ale malá, budova ubytovny je v exekuci.

"Na ubytovnu si vzal půjčky a úvěry, pak si s tím neuměl poradit. Dluží za elektřinu a za vodu asi půl milionu korun. Dal lidem malé zálohy, řada lidí s vodou nešetří a dluh rostl," řekl Jaroslav Gaži, synovec majitele.

Na ubytovnu přijel, aby zjisti situaci, protože sám také pronajímá v Předlicích dům. Dvěma rodinám prý bydlení nabídne.

Bude se opakovat příběh z ulice Beneše Lounského?

Neziskové organizace varují, aby se neopakoval scénář jako před dvěma lety v nedaleké ulici ulici Beneše Lounského. Dům soukromého podnikatele tehdy museli nájemníci opustit z bezpečnostních důvodů. Majitel jim náhradní ubytování nenašel, rodiny s dětmi neměly kam jít.

"Odhaduji, že ani tentokrát majitel ubytovny nikomu nesežene náhradní ubytování, jak je jeho zákonná povinnost, protože jemu lidé platili nájem i vodu a elektřinu. Zase to zbude na městě a bojíme se, co bude dál," předpovídá Miroslav Brož ze sdružení Konexe, které lidem z ubytovny pomáhá. Je třeba dodat, že situace zatím tak kritická jako předloni není.

Přesto už i organizace Člověk v tísni se snaží asi šestnácti rodinám najít střechu nad hlavou.

"U jedné už se to podařilo, pro dalších sedm rodin bydlení hledáme. Ubytovat vícečetnou rodinu ale není jednoduché," popsal Vít Kučera, šéf ústecké pobočky Člověka v tísni.

„Chtějí nájem 15 tisíc“

"Už nám lidi z Člověka v tísni volali na byty, jeden 3+1 ale už byl obsazený. Snad něco najdou," sdělila starší žena u ubytovny, které v přízemí chybí dveře, chodby jsou počmárané, v okolí je nepořádek, odpadky, střepy, rozbité hračky.

Zatímco jedni pasivně čekají na pomoc, druzí se snaží svoji situaci řeší sami.

"Byl jsem se podívat na několik bytů, mám zamluvené 3+1 v Krásném Březně. Ale chtějí nájem 15 tisíc korun, ještě se dnes podívám po levnějším," přiblížil osmatřicetiletý Andrej. Na ubytovně s ženou a šesti dětmi za byt 1+1 platil 8 tisíc.