Policie muže za volantem přistihla letos 22. března, 1. dubna znovu a 3. dubna zase. Ilustrační snímek

Policie muže za volantem přistihla letos 22. března, 1. dubna znovu a 3. dubna zase. Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Invalida porušoval zákaz řízení a před jízdou pil. Soud mu sebral auto

  • 25
Teplický soud zabavil auto invalidnímu důchodci Tomáši F. z Novosedlic. Opakovaně sedal za volant, přestože měl řízení zakázané, navíc jezdil i pod vlivem alkoholu. Soudce neobměkčil prosbami ani tvrzením, že si chtěl autem přivydělávat.

"Přijmu jakýkoli trest, jen auto mi neberte," žadonil u soudu muž, který při pracovním úrazu přišel o obě nohy.

Tomáš F. byl trestaný už osmkrát, většinou kvůli řízení. V minulosti zavinil vážnou dopravní nehodu a v roce 2009 dostal za řízení pod vlivem alkoholu čtyřletý zákaz řízení, který začal platit v lednu 2011.

Muž ale řídil dál. Na přelomu letošního března a dubna ho policisté přistihli v rozmezí několik dnů hned třikrát, navíc opilého.

Poprvé letos Tomáše F. chytili při řízení 22. března před restaurací Stodola v teplické čtvrti Trnovany. "Předložil jsem jim technický průkaz a občanský průkaz, řidičák jsem nepředložil, protože ho nemám. Je pravda, že jsem měl alkohol," pronesl muž u soudu. Tehdy nadýchal 0,89 promile.

Za volant své octavie ale 1. dubna sedl znovu a opět předtím pil. A pak zase 3. dubna. "Hlídka mě kontrolovala hned po 30 metrech. Měl jsem alkohol asi 3 nebo 4 hodiny předtím," přiznal.

Před soud šel hned druhý den

Muž skončil v cele a pouhý den po svém posledním provinění se dostal před soud. "Hrozně toho lituji, nikdy jsem nejezdil, až teď," dušoval se Tomáš F.

Auto si koupil za 90 tisíc korun, které nastřádal z důchodu. Plánoval, že mu bude vydělávat tím, že jeho známý jím bude vozit zaměstnance do Německa. U soudu ale dostal roční trest podmíněně odložený na zkušební dobu čtyř roků, čtyřletý zákaz řízení, a soud navíc nařídil, aby auto propadlo ve prospěch státu.

"Obžalovaný nashromáždil dohromady už více než deset let trvání zákazu řízení," shrnul soudce Miroslav Čapek.

Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaný si ponechal lhůtu na odvolání. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal.

Pokud bude verdikt pravomocný, octavie zřejmě připadne policii, která auta v takových případech obvykle používá při své práci. Starší vozy se mohou využívat také při cvičení policistů, kteří trénují zákrok proti pachatelům, nebo hasičů zkoušejících záchranu lidí z havarovaných vozů.