Zleva mluvčí rumburské radnice Dalibor Dvořák, sousedka Iveta Branseová, organizátorka sbírky Táňa Vítová a Pavlína Becker před zřícenou roubenkou v Rumburku. | foto: Alice Klaubenschalková, 5plus2.cz

Matce se synem se zřítil dům a přišli o vše. Pomáhá jim celé město

  • 77
Pod sutinami domu, který se před pár dny zřítil v Rumburku, zůstaly jeho majitelce Pavlíně Becker nejen osobní věci, ale i firma a s ní veškeré živobytí. Ženě a jejímu synovi nezůstalo nic. Místní lidé jim ale hned začali pomáhat.

Matka jedenáctiletého Daniela, který v domě žil s ní, vedla internetový obchod s galanterií a v přízemí měla sklad. Pod cihlami a dalším materiálem tak zůstalo ležet zboží za tři miliony korun.

„Hlavně, že se nikomu nic nestalo. My v tu dobu byli v Jiříkově na trhu a že nám spadl dům, jsem se dozvěděla telefonem. Teď budu nějaký čas odkázaná na pomoc druhých, ale vyhrabu se z toho,“ říká odhodlaně drobná blondýnka.

Opírá se přitom o francouzské hole, které má po operaci kolene. „Jen je hloupé, že mě teď nikdo nezaměstná, když marodím,“ povzdychne si Pavlína Becker.

Dům se zřítil pravděpodobně po zásahu řemeslníků. Domek obkopávali, neboť potřeboval hydroizolaci.

„Přišla jí pomoci parta najatých brigádníků a výkop udělali moc hluboký. Část domu, která se zřítila, má navíc velmi chatrné základy,“ ukazuje k sutinám sousedka Iveta Branseová, u níž teď Pavlína i se synem bydlí a která se o ně nezištně stará.

Pod zborcenými zdmi a propadlou podlahou zůstaly ženě veškeré doklady, smlouvy i bankovní karty. Zda se k zasypaným věcem dostane, zatím neví.

O dalším osudu domu rozhodne statik

Statik nyní rozhoduje, zda bude možné zachovat aspoň roubenou polovinu domku, která zůstala stát, a zděnou část opravit či znovu postavit, anebo zda bude muset dům k zemi celý.

„Chtěla bych zachránit hlavně dokumenty k podnikání. Kdybych je měla znovu vyřizovat, nevím, jak bych to udělala, všechno jsem zařizovala v Německu, kde jsem jedenáct let žila,“ přibližuje Becker.

„Do Rumburku jsem se přistěhovala až před rokem, po rozvodu, a teď nemám na to, abych jela stovky kilometrů a všechno znovu zařizovala,“ dodává.

Nad uskladněným zbožím rezignovaně mávne rukou „Co se dá dělat, i kdybych si ho mohla vzít, bude zničené, zaprášené, a tudíž neprodejné,“ říká Becker.

Domek pojištěný neměla, škodu po řemeslnících, pokud se prokáže, že ji skutečně způsobili oni, žádat nebude. „Co bych si na nich vzala,“ krčí rameny. Těší ji, že bydlení má už vyřešené a peněžitou pomoc do začátku také.

S Danielem se brzy budou stěhovat z azylu u sousedky do bytu. „Dostala od nás jednorázovou pomoc v nouzi a byt 2+1, jen je třeba ještě dořešit technické záležitosti, jako jsou plyn a elektřina,“ uvedl mluvčí rumburské radnice Dalibor Dvořák.

Město zřídilo účet, lidé dodávají potřebné věci

Město zřídilo i transparentní účet, kam mohou i další dárci postižené rodině přispívat. Materiální pomoc se mezi lidmi rozeběhla hned po nehodě, její hlavní organizátorkou je Táňa Vítová.

„Zřídili jsme stránku na sociální síti, kde píšeme, co vše rodina potřebuje. Lidé jsou opravdu soucitní, máme už oblečení, lůžkoviny, ručníky a Daniel vybavení do školy,“ říká Vítová.

Becker je solidaritou lidí, které ani nezná, mile překvapená. „Vždyť tu bydlím rok, jsem pro ně cizí ženská,“ říká dojatě.

„A co postrádám nejvíc? Vlastně ani nevím, zůstalo tam všechno. Bude to znít asi divně, ale drobnosti, po nichž se mi bude stýskat. Třeba úžasný parfém, který tu není k sehnání, nebo stavebnice, které Daniel miluje,“ přibližuje žena.

Pádem domu se mezitím zabývá i policie. Zatím shromažďuje informace, nikoho dosud neobvinila.