ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

V Radčicích se rýsují třetí volby, tentokrát chce mandáty složit ODS

  • 1
Sestavování zastupitelstva v Mariánských Radčicích na Chomutovsku připomíná grotesku. Po podzimních komunálních volbách se tam komunisté nesmířili s porážkou, vzdali se mandátů a vyvolali tak další volby. Ty nyní sice vyhráli, ale poražená ODS a ČSSD jim chce obstrukci vrátit.

"Složíme mandáty my i zástupce ČSSD, včetně náhradníků," hrozí předseda místní ODS Anton Stehlík.

Jak se volí v Radčicích

1994: KSČM - 5 mandátů, nezávislí - 2 mandáty

1998: KSČM - 6 mandátů, nezávislí - 1 mandát

2002: KSČM - 7 mandátů

2006: KSČM - 6 mandátů, ODS - 1 mandát

2010: KSČM - 3 mandáty, ODS - 3 mandáty, ČSSD - 1 mandát

2011: KSČM - 2 mandáty, ODS - 2 mandáty, Za svobodné volby - 2 mandáty, ČSSD - 1 mandát

ODS a ČSSD se v Mariánských Radčicích na podzim dohodli na koalici. Komunistům hrozilo, že budou muset poprvé od bolševické revoluce vyklidit kanceláře na radnici. Tak řekli, že si ODS kupovala hlasy, a složili mandáty. Počet členů zastupitelstva tím klesl pod zákonem stanovenou pětičlennou hranici (více čtěte zde).

V náhradních volbách o uplynulém víkendu pak komunisté rozložili síly. Jejich úspěšný kandidát z loňských voleb tentokrát vedl kandidátku nového sdružení Za svobodné volby MR, která změnila poměry v zastupitelstvu tak, že vrátila komunisty do hry (více čtěte zde).

ODS a ČSSD tvrdí, že jim nevadí ani tak to, že by v Mariánských Radčicích zase vládli komunisti. Nechtějí se ale prý smířit s tím, že by starostkou mohla být už třetí volební období komunistka Vlasta Tůmová.

"Obec neřídilo zastupitelstvo, ale paní Tůmová. Bylo to diktátorské vedení. Navíc víme o nesrovnalostech v účetnictví obce," říká Stehlík. Tvrdí, že jeho strana podpoří kohokoliv, kromě Tůmové. Jinak splní svou výhrůžku a budou další volby.

Stehlík si uvědomuje, že by to škodilo obci, která už půl roku žije v provizoriu a nemá rozpočet. "Složení mandátů je krajní řešení, ale zájmy paní Tůmové nesmí převažovat nad zájmy obce," argumentuje.

Nechci, aby vládli oni, oponuje starostka

Tůmová nátlaku podlehnout nechce. "Pokud by si to přáli lidé, tak odejdu, nemám s tím problém. Ale nechci, aby se do vedoucích pozic dostali oni, protože skutečně chtějí naší obci ublížit," říká.

Starostka tvrdí, že se s ODS a ČSSD chce dohodnout. "Chci s nimi jednat, ale oni jednají jen přes tisk nebo s kriminálkou," připomněla Tůmová, že na ni zastupitelé podali kvůli hospodaření trestní oznámení (více čtěte zde).

Příčina averze je podle ní jasná: peníze za uhlí. K obci se blíží těžba a těžaři obvykle platí přilehlým obcím milionové kompenzace.