Ženský hrob kultury se šňůrovou keremikou z Krabčic.

Ženský hrob kultury se šňůrovou keremikou z Krabčic. | foto: Martin Adamec, MAFRA

V muzeu v Roudnici vystavují pět tisíc let starou kostru ženy

  • 0
Návštěvníci Podřipského muzea v Roudnici si mohou v nové stálé expozici prohlédnout pět tisíc let starou kostru ženy nalezenou u Krabčic. Stáří ženy potvrdila její poloha i střepy uložené kolem ní.

"Je to naše nová stálá expozice, návštěvníci ji tedy uvidí vždy, když k nám do muzea přijdou. Vytvořili jsme model hrobu, ve kterém jsme tělo našli, a skelet do něj umístili ve stejné poloze, v jaké ležel v Krabčicích," přiblížil archeolog muzea Martin Trefný.

Krabčický hrob

Ukrýval kostru ženy, která zemřela ve věku vyšším než 50 let a měřila něco přes 165 centimetrů. Pohlaví a věk potvrdila antropologická analýza Národního muzea v Praze. Tělo leželo na levém boku, bylo skrčené, hlava mířila k východu a obličej se díval k jihu. Kromě lebky a kostí mrtvé ženy se v hrobě našly i zbytky dvou keramických nádob, jedna byla poničená, avšak kompletní, ze druhé se našly už jen zlomky. V prostoru, kde měla mrtvá žena hrudník, ležel i jeden pravěký nástroj, a to čepel z pazourku.

Hrob objevil v létě roku 2007 dělník, který kopal příkop pro uzemnění bleskosvodu na zahradě rodinného domku. Když našel v zemi kosti, místo začali zkoumat archeologové a ti zjistili, že jde o hrob z pozdní doby kamenné.

V době 2 900 až 2 500 let před naším letopočtem obývali severozápadní Čechy lidé z takzvané kultury se šňůrovou keramikou - a právě ti pohřbívali své mrtvé ve skrčené poloze.

"Tělo leželo na levém boku ve směru západ - východ, hlavou k východu a s obličejem na jih. Na základě této typické orientace bylo navíc určeno, že se jedná o hrob ženy. Předpoklad pak potvrdila i antropologická analýza," řekl Trefný.

Na místo nálezu se přišly podívat i dvě mateřské školy

Už po objevení hrobu se pracovníci roudnického muzea rozhodli, že nevšední nález představí ve formě výstavy. A totéž si přála i řada lidí. "Ještě během výzkumu se ptali, zda budou moci nález vidět. Dokonce se přímo na místo přišly podívat dvě mateřské školky," popsal Trefný zájem veřejnosti.

Vyhodnocování nálezu, například antropologická analýza či zkoumání keramických střepů z hrobu, trvalo delší dobu. Začátkem tohoto roku už ale mohlo muzeum začít připravovat expozici. "Nový přírůstek je zároveň významnou připomínkou pravěké minulosti krajiny kolem Řípu," upozornil Trefný.

Krajině kolem Řípu se věnují i dvě starší stálé expozice Podřipského muzea. Z historických pohlednic vychází unikátní výstava s pohyblivými stroji a názvem Mechanický Říp. Od loňského jara pak ukazuje muzeum na náměstí Jana z Dražic také stálou výstavu, která představuje dravé ptáky a sovy žijící na Podřipsku.