Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V Mostě otevřou dvě soukromé základní školy. I přesto, že je málo žáků

  • 4
Mostecká radnice nechala zavřít kvůli nedostatku žáků dvě základní školy. V opuštěných budovách ale vzniknou dvě nové soukromé „základky“. Ty chtějí u rodičů a dětí uspět i přesto, že hodlají vybírat školné.

Není bez zajímavosti, že obě nová vzdělávací zařízení budou fungovat v budovách města, kde už dříve základní školy byly, ale měly potíže s nízkým počtem žáků.

Dostatečnou kapacitu ve školách i školkách má Most i nyní – v jedenácti základních školách města je zhruba tisíc volných míst. I proto je vedení magistrátu opatrné, když má komentovat vyhlídky soukromých společností.

„Ale nechceme rodičům bránit ve výběru libovolné školy ani soukromým subjektům v podnikání. Je na nich, zda potřebná místa zaplní,“ komentoval trend soukromého vzdělávání primátor Mostu Jan Paparega.

Město muselo dát svolení ke zřízení soukromých škol, protože ty by jinak nezískaly registraci u ministerstva. Obě společnosti věří, že své školy zaplní. Sázejí hlavně na individuální přístup, celodenní péči o děti a i na jiný přístup ke vzdělávání.

První privátní „základka“ už v září

Už letos v září by se měla otevřít soukromá základní škola Optima, která bude sídlit ve Středisku volného času v Albrechtické ulici.

Mírná nejistota u vedení školy panuje, protože registraci od ministerstva získala až na přelomu března a dubna, takže nestihla klasický zápis. Nyní tedy dělá nábor mezi rodiči. Ten potrvá do 21. června.

„Zatím máme osmnáct velmi vážných zájemců, rodiče s dětmi se chodí ptát prakticky ze všech mosteckých škol,“ je optimistická ředitelka Marcela Černá. Zatím škola nabírá děti na první stupeň a počítá se dvěma malotřídkami.

V jedné malotřídce mají být prvňáci a čtvrťáci, ve druhé druháci a třeťáci. Rozdělení je úmyslné, aby přirozeně vedlo děti k vzájemné pomoci a rozvoji komunikace.

Domů bez povinností

„Rodičům nabízíme hlavně celodenní péči, po vyučování budou mít žáci družiny, kde budeme dělat i úkoly a přípravu na další den. Domů tedy děti půjdou bez povinností,“ dodala Černá.

Tímto systémem chce podle svých slov co nejvíce vyjít vstříc běžným rodinám, kde rodiče pracují, ale nemají horentní příjmy. Tomu odpovídá i školné 1 500 korun měsíčně.

Na speciální nabídku sází i spoluzakladatel mateřské a základní školy Spirála Václav Hořejší. „Škola bude bilingvní, takže výuka bude probíhat v češtině i angličtině.

Angličtinu bude vyučovat rodilý mluvčí, na každé třídě, kde počítáme s maximálně osmnácti dětmi, tedy budou dva učitelé,“ vysvětlil.

S náklady na učitele je spojené vyšší školné, které může být až pět tisíc korun měsíčně. „Kdybych nevěřil, že o naši školu bude zájem, tak do toho nejdeme. Věřím, že Most ten potenciál má,“ doplnil Hořejší.

Angličtina už ve školce

Spirála si navíc chce školáky připravovat sama v mateřské škole, kde už se děti budou také učit angličtinu tak, aby pak zvládly výklad ve škole.

Její sídlo bude v bývalé 13. ZŠ, kde je dnes soukromá střední škola. Nová mateřinka a základka tam budou využívat jeden vlastní pavilon.

Přestože jde v Mostě o nové školy, není to průkopnický krok. Několik soukromých škol i školek už ve městě je a daří se jim.

Jejich výhodou je originální program, který nabízejí i nové školy.

To může být lákadlem pro rodiče z okolních měst – Litvínova, Bíliny, Chomutova, Loun či Žatce.