Restaurátor Vladimír Šlajch, který opravu varhan prováděl. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

V litoměřickém chrámu opravili nejstarší severočeské varhany

  • 0
Jedny z nejstarších českých varhan dnes poprvé zazněly v biskupské katedrále svatého Štěpána v Litoměřicích. Nejstarší nástroj na území litoměřické diecéze byl do katedrály převezen z kostela v Kruhu u Doks.

Renesanční varhany stojí v boční galerii svatoštěpánské katedrály. "Budou tu umístěny proto, že jsou tak jedinečné a vzácné," zdůraznila mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková.

Varhany patří určitě k nejstarším v Česku, přestože není jasné, kde a v kterém roce přesně byly postaveny.

"Datum 1627 vyryté na skříni poukazuje na dobu jejich vzniku, mohou však být i starší. Jejich původ se traduje z hradní kaple na Bezdězu, některé prameny hovoří též o farním kostele v Doksech," uvedl k historii nástroje varhanář Vladimír Šlajch, který jej opravoval.

Původní podoba varhan se podle něj změnila v 18. století. V minulých desetiletích varhany i kostel v Kruhu u Doks chátraly, nástroj byl téměř zničen a rozkraden. Zachovalo se jen několik píšťal, které posloužily jako vzor pro restaurátory. Obnoven byl i původní pedálový stroj.

V litoměřické katedrále zůstávají i původní varhany na kúru. Jde o nový elektromagnetický stroj v původních rokokových skříních, který má téměř čtyři tisíce píšťal. Právě varhany na kúru každý rok využívají hudebníci při tradičním Litoměřickém varhanním létě.