Asistentky prevence kriminality procházejí vyhořelým domem v Janově. V něm stále žijí tři rodiny

Asistentky prevence kriminality procházejí vyhořelým domem v Janově. V něm stále žijí tři rodiny | foto: Iveta LhotskáMAFRA

Janov po pěti letech od nepokojů: lidé žijí ve vyhořelém domě

  • 64
Na problémovém sídlišti Janov u Litvínova se pět let od demonstrací žije klidněji a kriminalita poklesla. Z původních obyvatel zůstala třetina. Množí se však torza vybydlených paneláků, žádný se dosud nepodařilo zbourat. Jiné domy naopak prošly rekonstrukcí. Podívali jsme se do odepisované čtvrti, do které se ve čtvrtek chystá vládní delegace.

Na jedné straně Hamerské ulice v litvínovské čtvrti Janov stojí zazděný vybydlený panelák s vymlácenými okny jako z Chanova. Na druhé straně zase najdete nově opravený světlezeleně natřený a zateplený dům s novou šikmou střechou. Janov není ghetto, ale místo kontrastů, kde vedle sebe musí žít a vyjít spolu „nepřizpůsobiví“ a běžní nájemníci.

Před pěti lety se stalo sídlištěm známým po celé zemi, protože se tu odehrála regulérní pouliční válka. Na protiromské demonstrace Dělnické strany policie reagovala slzným plynem a zatýkáním. Ve čtvrtek se na inspekční návštěvu Janova chystají ministryně práce Michaela Marksová Tominová a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD).

Starosta města Milan Šťovíček (Starostové a nezávislí) s odstupem času říká, že za pět let se v Janově mnohé zlepšilo. „V Janově jsme investovali za posledních pět let 150 milionů korun, hlavně do rekonstrukcí domů a jejich zateplení,“ říká. Starosta dál dodává, že se zastupitelstvo kompletně rozhodlo zrušit ve městě herny, byť zatím nezmizely jen kvůli dobíhajícím smlouvám.

Reportér iDNES.cz navštívil Janov už ve středu, tedy den před politiky, aby ukázal, jak město opravdu vypadá. Na pohled je možná horší, ale žije se tu klidněji. Otázkou je, zda strážníci či sociální pracovnice nepostupují někdy příliš necitlivě.

Nulová tolerance

V Janově ubylo kriminality a hluku. Není divu. Podle místní asistentky prevence kriminality Martiny Vettermanové tu z původních odhadem 7 500 obyvatel zůstala jen třetina. Někdo se odstěhoval za lepším do Mostu, o dalších se neví, kde skončili. Vettermanová mimochodem zná snad všechny jménem. Její kolegyně sociální pracovnice pak odhaduje, že zhruba polovina místních je odkázána v nějaké formě na pomoc sociálky.

Pomohla také politika, kterou radnice módně nazývá „nulovou tolerancí“ (tenhle americký termín kdysi poprvé použil v české komunální politice primátor Ústí Petr Gandalovič). V Litvínově platí od roku 2010 přísná vyhláška, podle které jsou tu zakázané i věci, které vám jinde tolerují. Například „sezení“ je podle vyhlášky „činností povolenou jen na lavičkách a místech k tomu určených“.

Zkrátka, když sedíte na zídce nebo schodech před panelákem, už je to přestupek. Strážníci však ve středu tvrdili, že to je především nástroj hlavně proti lidem, kteří sedí na těch schodech v počtu nejméně deseti celou noc, jiným neuhnou a případně ještě grilují.

Na serveru Romea.cz se pak loni objevily články, že místní strážníci zmlátili janovskou obyvatelku Magdu Kováčovou (policisté se hájili, že napadla ona je) či lustrují bezdůvodně doklady lidí. Známý je také loňský zářijový případ z Janova, kdy do České televize uniklo video z kontroly sociální pracovnice a strážníků. Ti dávali večer doma rodičům dýchnout do balonku, jestli nejsou pod vlivem alkoholu, a hrozili jim odebráním dětí.

„Výjimečná situace si žádala výjimečná řešení. Některé ty zásahy mohou třeba vypadat necitlivě, ale my hlavně chceme po našich zaměstnancích, aby postupovali podle zákona,“ vysvětluje nyní starosta Šťovíček, aniž komentoval konkrétní případy. Loni v září po zveřejnění videa sliboval, že pracovníky nechá proškolit.

Na druhou stranu, sídliště esteticky působí možná ještě odpudivěji než před pěti roky. Už tehdy vybydlený panelák zvaný F3 nejenže nikdo nezboural, ale navíc přibyly další podobné. Velitel městské policie Zdeněk Urban totiž vysvětluje, že majitelé domů, což je společnost CPI a bytové družstvo Krušnohor, přistoupili v poslední době k zakonzervování opuštěných domů. „Zazdí vchody a okna v přízemí,“ popisuje Urban. Prázdný panelák už nemůže čekat jiná budoucnost než demolice, ale k té se majitel zatím nemá. Dům tam stojí jako betonový pomník.

Člověk nemusí ani dlouho čekat, aby zahlédl na ulici prvního vyhublého člověka, který po silnici tlačí kočárek naložený kovovými věcmi, které mu z něj neustále padají. Už i ten se dopouští přestupku, protože si jede nezákonně přivydělat k sociálním dávkám, ale preventistky nad ním tentokrát mávnou rukou. Ovšem podle Vettermanové pár dní předtím chytily člověka, který takhle tahal kabely od veřejného osvětlení.

Život na spáleništi

Nejhorší zážitek? V Albrechtické ulici v Janově pořád tři rodiny bydlí ve vyhořelém paneláku bez elektřiny, který před nedávnem zapálil žhář. A to dům už předtím vypadal jako smetiště. Vzduch je uvnitř tak zkažený, že je člověk rád, že někdo vymlátil na chodbě všechna okna. O to větší překvapení je, když v něm postarší paní Margita otevírá zevnitř docela pěkný byt. Stěhovat by se odtud měla už brzy. „Jenomže jsem do oprav bytu dala devadesát tisíc korun,“ lamentuje paní Margita.

Sociální pracovnice Martina Cmíralová pak popisuje jiné neuvěřitelné případy zdejších lidí, kteří jsou třeba negramotní a nechápou cenu peněz. „Musím jim je roztřídit do obálek podle výdajů, nebo je rovnou vzít do obchodů a vysvětlit jim, co je drahé,“ vypráví Cmíralová. Ta některé klientky učí i vařit.

Najdou se i pozitivní příklady. Třeba šedesátník s přezdívkou „Milan“ (vlastním jménem Vilém David). Chodí po sídlišti a sbírá papírky. Odpykává si trest obecně prospěšných prací za krádeže. Sociální pracovnice, které mu pomáhaly s vyplňováním úředních dokumentů, od něj mají vyvěšené v kanceláři krasopisně vyvedené poděkování.

Nebo paní Zdeňka Urbásková ze sousedního Horního Jiřetína. Vitální babička bojuje o svěření patnáctiletého vnuka, který se doposud toulal a žil bůhvíkde po Chanově. Chlubí se jeho čerstvým vysvědčením s téměř samými jedničkami. Sociální pracovnice Urbáskové všemožně pomáhají.

Zlepšil se tedy Janov, nebo zhoršil? Čtvrť se ocitla tak napůl cesty k lepšímu, možná ani to ne. Na závěr jeden místní paradox: v ulici, odkud lidé utíkají a domy mají zazděná okna, se zrovna opravují chodníky.

Válka v ulicích Litvínova. Extremisté se střetli s policisty (18.11. 2008):

18. listopadu 2008