Přírodovědci objevili i kolonii 30 samic s mláďaty kriticky ohroženého vrápence...

Přírodovědci objevili i kolonii 30 samic s mláďaty kriticky ohroženého vrápence malého v obci Malá Veleň. | foto: Václav Sojka

V Českém Švýcarsku přibylo netopýrů, kolonie mají ve škole i v kostele

  • 0
V Národním parku České Švýcarsko přibylo netopýrů, přišli na to při jejich pravidelném sčítání pracovníci správy parku. Za nárůstem počtu netopýrů může úbytek škodlivých chemikálií v přírodě a větší ohleduplnost lidí k těmto živočichům. Úspěchem je pak objev kolonie 30 samic s mláďaty kriticky ohroženého vrápence malého v obci Malá Veleň.

„Vrápenci malí jsou teplomilný druh, a proto leží oblast Českosaského Švýcarska na severozápadní hranici jejich rozšíření v Evropě,“ uvedl mluvčí národního parku Tomáš Salov. Odborníky potěšil i nález kolonie netopýrů pestrých v Janově čítající minimálně 70 kusů.

V Českém Švýcarsku a nejbližším okolí žije na 13 druhů netopýrů, dohromady jich jsou desetitisíce kusů. Nejpočetnějším druhem je netopýr velký. „Pravidelně sledujeme dvě kolonie, v každé žijí přibližně dva tisíce jedinců a každoročně v řádu stovky kusů přibývají,“ řekl ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Klíčové pro život netopýrů podle něj je pochopení ze strany lidí a jejich tolerance. „Majitelé nemovitostí, kde se netopýři usídlí, nám většinou vycházejí vstříc. Často je ale nejprve musíme přesvědčit, že předsudky o netopýrech jsou neopodstatněné,“ uvedl Benda.

Netopýři se usídlují v různých objektech, které jim nahrazují jeskyně. „Máme kolonii na půdě školy nebo v kostelní věži,“ řekl Salov. Netopýrům podle něho prospívá, že se lidé při jejich nálezu stále častěji obracejí na odborníky a nesnaží se s nimi sami manipulovat.

V Česku žije 27 druhů netopýrů, všechny jsou chráněné a některé až kriticky ohrožené. V závislosti na druhu vytvářejí kolonie od několika desítek až po tisíce jedinců.

,