V seznamu ústeckých brownfieldů je i průmyslová zóna Tonaso ve čtvrti Neštěmice.

V seznamu ústeckých brownfieldů je i průmyslová zóna Tonaso ve čtvrti Neštěmice. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ústí chce změnit územní plán, aby zabránilo jedům v neštěmické zóně

  • 1
Ústí nad Labem se rozhodlo do budoucna zabránit nebezpečné výrobě v průmyslové zóně Tonaso ve čtvrti Neštěmice. Rada města odsouhlasila změnu návrhu územního plánu od neštěmické radnice, která průmyslovou výrobu pár set metrů od velkého sídliště neumožní.

"Navrhovaná změna územního plánu má do budoucna ochránit obyvatele Neštěmic před tím, aby do blízkosti jejich domovů někdo umísťoval takové druhy průmyslové výroby, které by mohly ohrožovat životní prostředí, či dokonce zdraví," uvedl radní Pavel Dlouhý z ČSSD, který má územní plán na starosti.

Výroba Elsilu

Firma Vodní sklo v průmyslové zóně Tonaso vyrábí látku Elsil, při jejíž přípravě se užívá toxický oxid chromový.

Výroba začala loni v létě v objemu 90 tun ročně. V únoru firma získala pravomocné povolení, že látky může vyrobit tisíc tun ročně.

Místní se bojí úniku oxidu chromového a ohrožení obytné zóny, proto už žádné podobné provozy v sousedství nechtějí.

Firma Vodní sklo uvedla, že výroba je bezpečná a produkce Elsilu bude zatím 500 tun ročně.

Iniciativa neštěmické radnice je reakcí na nedávné rozšíření produkce látky Elsil, který v areálu Tonaso vyrábí firma Vodní sklo. Při přípravě Elsilu se využívá jedovatý oxid chromový, jenž je karcinogenní. Firma může od února zvýšit výrobu Elsilu z objemu 90 tun ročně na tisíc tun ročně (o rozšíření výroby zde).

Stávající územní plán podobnou průmyslovou produkci v Tonasu dovoluje. Současné kroky neštěmické radnice a vedení města ji mají do budoucna zapovědět.

"Záměr je ten, abychom nebezpečnou výrobu, jako tam třeba byla v minulosti gumárna nebo hliníkárna, jednou provždy vyloučili," řekla starostka Neštěmic Miloslava Válková. Napříště by zóna Tonaso měla sloužit jen pro skladovací prostory, drobnou výrobu či řemesla.

Současný krok rady města je pouze jedním z několika, které je třeba pro úpravu využití areálu udělat. V červnu záměr změny územního plánu v Tonasu projedná zastupitelstvo města.

Proces změny územního plánu bude dlouhý

Návrh starostky Válkové spolu se zhruba stovkou dalších podnětů od jiných osob či subjektů z Ústí se pak zařadí do zprávy o využívání územního plánu, kterou poté také musí schválit zastupitelstvo. Zpráva by se mohla zastupitelům dostat na stůl nejdřív koncem letošního roku, přičemž hraniční termín je prosinec 2015.

"Schválení zprávy je začátkem celého případného procesu změny územního plánu," uvedla mluvčí města Romana Macová.

Obyvatelé Neštěmic se tak změny v Tonasu mohou dočkat někdy v roce 2016 či 2017, do té doby bude platit možnost stávajícího využití zóny pro průmyslovou výrobu.