Záchranná stanice v Dolním Týnci na Litoměřicku přijme až 800 ohrožených zvířat ročně. Ilustrační snímek

Záchranná stanice v Dolním Týnci na Litoměřicku přijme až 800 ohrožených zvířat ročně. Ilustrační snímek | foto: AP

Zachránci zvířat mají potíže. Kraj nedal dotaci, nehoda vyřadila auto

  • 8
Nelehké období prožívají lidé ze zvířecí záchranné stanice Falco v Dolním Týnci na Litoměřicku. Minulý týden byli kvůli silné bouřce bez elektřiny, kvůli autonehodě mají odstavené služební auto a nyní zjistili, že jim krajská samospráva neposlala pravidelnou dotaci.

"Roky si pomáháme, jak můžeme, na opravy používáme, co je po ruce. Ale zvířata u nás nikdy nestrádala. Bez těch sto tisíc by mám však už nemusely stačit peníze na krmení," říká vedoucí stanice Jana Tomšovská.

Chybějících sto tisíc korun letos poprvé neposlala krajská samospráva, i když o ně prý stanice požádala a předchozí roky peníze chodily.

"Na peníze stanice nemá automaticky nárok. Žádostí je mnoho, někdy je nutné se připomenout. Možná došlo k nedorozumění," řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Tomšovská se proto s novou prosbou o peníze obrátila přímo na hejtmana Oldřicha Bubeníčka.

Běžný rozpočet stanice je milion korun, jen krmení ročně stojí 350 tisíc korun, dalších 250 tisíc stojí pohonné hmoty nutné na výjezdy pro zvířata. Falco s dvěma zaměstnanci a dobrovolníky totiž spravuje téměř celé území severních Čech, patří sem 13 obcí z rozšířenou působností a navíc Česká Lípa a Nový Bor.

Řada z nich, jako například Litoměřice, Štětí, Litvínov, na chod stanice přispívá. S dotací kraje to je hlavní zdroj peněz.

"Je to základ, bez kterého by naše situace byla složitá. Doufám, že rada kraje naši žádost vyslyší," sdělila Tomšovská. Vedení kraje by se mělo žádostí zabývat v příštích týdnech.

Stanice přijme ročně až 800 ohrožených zvířat

Falco ročně přijme 750 až 800 ohrožených zvířat a 60 procent z nich putuje zpět do přírody. Bohužel lidé nosí i mláďata, která to nepotřebují. "Třeba malé poštolky, které sedí v trávě, a čekají, až jim rodiče shodí myš," vysvětlila Tomšovská.

Chybějící peníze nejsou jediné problémy, kterým stanice čelí. Minulé úterý silná bouřka vyřadila ve stanici elektrický proud, nefungoval ani modem ke staničnímu počítači.

"Spojení s okolním světem se podařilo navázat více než po týdnu," podotkla Zdeňka Nemeškalová z Českého svazu ochránců přírody, která se stanicí spolupracuje.

Několik dní po bouřce navíc stanice přišla o služební vůz, do kterého v zatáčce nabourala jiná řidička.

„Nouzově se jim podařilo zprovoznit odstavený stařičký ford, avšak dlouhodobě takto fungovat nemohou a havarovaný vůz nebude pravděpodobně možné z pojistného plnění viníka nehody opravit,“ poukázala na další těžkost Nemeškalová.