Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Podnikatel chtěl dům v přírodě, Ústí změnu územního plánu odmítlo

  • 1
Ústecké zastupitelstvo zamítlo žádost kontroverzního podnikatele Luboše Marečka, který si chtěl postavit rodinný dům na nedotčeném místě ve čtvrti Kočkov. Žádal kvůli tomu o změnu územního plánu, který v místě stavět zapovídá. Zastupitele ale nepřesvědčil.

"Samozřejmě, že mě to mrzí. Kdybych tam těch baráků chtěl postavit deset, nedivím se, ale myslím, že jeden v té lokalitě nemůže být problém," říká podnikatel Mareček, jehož v minulosti byznys svedl dohromady třeba s lobbistou Markem Dalíkem.

Mareček chtěl stavět dům na místě, kde je kus lesa, louka, tedy v zásadě nedotčená příroda. Jeho žádost o změnu územního plánu však nedoporučila schválit ani rada města, stejně jako se v odborném stanovisku vyslovil proti městský architekt Vladimír Charvát.

Luboš Mareček

Mareček je mimo jiné šéfem představenstva firmy Tlaková plynárna Ústí nad Labem, která sídlí v polozdemolovaném areálu na kraji Ústí. Firmu ovládl v roce 1996, přestože proti tomu protestovali menší akcionáři. Ozval se i státní dozor pro obchod s cennými papíry a hrozil pokutou, Marečkovi ale nakonec jeho kroky posvětily soudy.

Ve prospěch Marečka vydal jeden z důležitých rozsudků také někdejší soudce Jiří Berka, později odsouzený za podvodné konkurzy na 9 let do vězení.

Tlaková plynárna také stála za projektem, na kterém zbohatl lobbista a někdejší neformální poradce expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík, který je dnes stíhaný v jiné kauze. Tlaková plynárna založila firmu Elu-Plus, kterou následně koupil právě Dalík a udělal z ní reklamní agenturu New Deal Communications.

V Tlakové plynárně se také v roce 1996 zrodil jiný rozporuplný projekt, který dodnes žije, byť jen na papíře. Jde o záměr zbudovat paroplynovou elektrárnu v lokalitě Úžín na kraji Ústí. Projekt poté převzala firma Kappa Trade, jež ho pak v roce 2005 prodala ČEZ.

"Plocha nenavazuje na zastavěné území, je příliš rozsáhlá a nemá oporu v koncepčních zásadách územního plánu. Rozvojové plochy pro bydlení jsou dostatečně vymezeny v řadě jiných míst v hranicích města," napsal ve svém vyjádření architekt.

K tomuto názoru se ve většině přiklonili i zastupitelé. Podnikatel svou žádost může předložit znovu, ale to za současného složení zastupitelstva nemá smysl. Jeho projekt je tak mrtvý minimálně do komunálních voleb a podnikatel si tak ke stavbě nejspíš bude muset zvolit jinou lokalitu.

Půjdu za architektem, říká Mareček

"Ale ještě předtím půjdu za panem architektem Charvátem a zeptám se ho, co ho k tomu vedlo, jestli bude ochotný se se mnou bavit," poznamenal Mareček.

Nedotčené místo si prý vybral proto, aby se vyhnul zastavěným a přeplácaným lokalitám, k nimž patří blízký Chuderov či Nové Skorotice.

S žádostí o změnu územního plánu narazili u v poslední době u zastupitelů i jiní známí podnikatelé z Ústí. Rodinný dům na plánovaném místě si nepostaví také majitel významné firmy Rekultivace Ústí nad Labem Radko Vrbík, který ho chtěl vybudovat pod Střížovickým vrchem (o Vrbíkově domu zde).

Stavební byznysmen a člen ODS Zdeněk Pejša zase nebude moci postavit na zelené louce v městské části Severní Terasa obchodní centrum (o Pejšově záměru zde).