Pozemky v centru města, které ústecký magistrát pronajal firmě EDS.

Pozemky v centru města, které ústecký magistrát pronajal firmě EDS. | foto: Karel PešekMF DNES

Ústí pronajalo za pár korun pozemek firmě spojené s kmotrem ODS

  • 17
Ústecký magistrát pronajal za podezřele nízkou částku pozemky v centru města firmě Energetické a dopravní stavby, jejímiž akcionáři jsou podnikatel a "kmotr" Patrik Oulický nebo exstarosta Chomutova Alexandr Novák z ODS. Šéfem představenstva byl ještě loni předseda majetkové komise, která radním cenu navrhla.

Ústečtí radní pronajali firmě na svém posledním zasedání plochu o velikosti 774 metrů čtverečních za autobusovým nádražím a budovou České správy sociálního zabezpečení. Firma ji získala na pět let s tříletou opcí za cenu 50 korun za metr čtvereční za rok.

Pronajatý pozemek

Pozemek za autobusovým nádražím a budovou České správy sociálního zabezpečení je nevyužitý.

Město ho původně chtělo spojit s vedlejšími parcelami, které vlastní České dráhy, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a firma Genova podnikatele Luboše Marečka.

Na pozemcích mělo vzniknout městské  parkoviště.

Mareček si však za metr čtvereční řekl o 6 tisíc, ostatní dva vlastníci o 1 200 a 1 300 korun. Opozice odkoupení pozemků za tuto cenu překazila.

"To je opravdu směšná cena," říká zastupitelka z opoziční TOP 09 Karola Haasová.

Magistrát pochybení odmítá. "Nabídka byla řádně vyvěšená, přihlásil se jediný zájemce a radní to schválili," popisuje pronájem jednoduše městský radní a šéf krajské ČSSD Arno Fišera.

Tak přímočarý ale pronájem podle všeho nebyl. Město totiž zveřejnilo záměr pronajmout pozemek s tím, že vybraná firma na parcelách musí zřídit parkoviště pro "účely Bloku 019".

Pod tímto označením se skrývá žlutá budova vedle městského divadla, kterou vlastní právě Energetické a dopravní stavby (o firmě se více dozvíte zde). Jiná firma tak o pronájem těžko mohla mít zájem.

Pozemek za nejnižší cenu

Zvláštní také je, že Energetické a dopravní stavby získaly pronájem zrovna za 50 korun za metr čtvereční za rok.

"Tato částka byla určena jako minimální nabídková částka, pod kterou bychom nedoporučovali nabídku akceptovat," říká šéf majetkové komise města Bronislav Špičák. On sám přitom ještě loni na podzim šéfoval právě představenstvu Energetických a dopravních staveb.

Většinu modře vyznačeného pozemku město pronajalo, červeně vyznačené pozemky chtělo přikoupit.

"Město pronajímá nezpevněný, léta nevyužívaný pozemek. Ušetří se nemalá částka na údržbě zeleně na tomto pozemku a město ho může prodat ve vhodnější dobu za lepší peníze, než by dostalo dnes," odmítá jakoukoliv kritiku Špičák.

Kdo ale vydělá především, jsou Energetické a dopravní stavby, které za roční pronájem pozemku v centru města zaplatí dohromady 39 tisíc korun.

"I když si firma udělá parkoviště za své, tak ji náklady na jeho vybudování vyjdou mnohem levněji, než kdyby po dobu pronájmu využívala parkovací místa v centru města," říká Zbyšek Horák z realitní kanceláře BiB.

Jedno parkovací místo v centru Ústí nad Labem totiž vyjde na 1 500 korun měsíčně.

Pronajatý pozemek

Pronajatý pozemek