Ústecký primátor Vít Mandík je obviněný z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ústecký primátor Vít Mandík je obviněný z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Ústí jedná s úřadem, jak získat dotace i se stíhaným primátorem v čele

  • 15
Ústí hledá cestu, jak požádat o eurodotace, když má obviněného primátora. Zastupitelstvo tento týden rozhodlo, že město požádá o evropské dotace na rekonstrukci zastávek. K žádosti je ale nutný primátorův podpis pod čestným prohlášením, že ho nestíhá policie.

Magistrát o řešení jedná s dotačním úřadem. "Na přípravě podkladů pracujeme, o dotace požádáme a jsme přesvědčeni, že město dotace získá," uvedla mluvčí města Romana Macová. Podrobnosti ale nesdělila.

Žádost o dotaci z dotačního programu Severozápad může podat pouze statutární zástupce, kterým je v případě města primátor. Zároveň v čestném prohlášení, které je součástí žádosti, stojí věta: "Proti mně jako statutárnímu orgánu není zahájeno nebo vedeno trestní řízení." To ústecký primátor Vít Mandík z ČSSD podepsat nemůže, protože ho policie stíhá za zakázku na vítání občánků (o kauze zde).

Kauza vítání občánků

Slavnost pro prvorodičky a jejich novorozeňata pro město zajišťovala firma Darothore. Za organizaci a propagaci akce si účtovala několikanásobně víc, než nakonec stály dárky pro matky.

Primátor Vít Mandík smlouvu podepsal, spolu s ním policie obvinila radního Josefa Macíka a žádá o vydání poslankyně Zuzany Kailové (všichni ČSSD).

Podle policie firmě Darothore z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch a městu vznikla škoda nejméně milion korun.

Vedení dotačního úřadu nyní ústeckou radnici vyzvalo, aby přednesla argumenty proti současným podmínkám podání žádosti.

"Úřad požádal město Ústí nad Labem o oficiální stanovisko s námitkami vůči stávající podobě čestného prohlášení," poznamenal mluvčí dotačního úřadu Karel Rouč.

Hraje se i o dotace na plaveckou halu

Město se tak bude muset snažit vysvětlit, proč by mělo dosáhnout na evropské peníze bez ohledu na to, že má stíhaného primátora.

"Dobu uzavření jednání zatím nelze odhadnout," podotkl mluvčí dotačního úřadu Rouč.

Obnova zastávek MHD by měla přijít na 66 milionů a radnice už vybrala i firmu, která ji provede. Dotace z programu Severozápad mají pokrýt drtivou většinu z celkových nákladů.

Město navíc chce najít do půli června zhotovitele na rozsáhlou rekonstrukci plavecké haly na Klíši a do konce měsíce požádat i o dotaci na tuto akci za 220 milionů.

Přísná pravidla pro podávání žádosti o dotace z Evropské unie však má dotační úřad záměrně.

"Představte si, že jste mecenáš a dáváte na něco peníze. Když zjistíte, že ten člověk je vyšetřovaný policií, tak peníze prostě zastavíte," zdůvodnil je předseda řídícího výboru dotačního úřadu Petr Navrátil.

Řešením současné situace by vedle riskantního odložení žádosti na dobu po komunálních volbách byla Mandíkova rezignace nebo možnost, že o dotace požádají městské firmy jako dopravní podnik nebo Městské služby, které mají vlastní právní subjektivitu (o problému také zde).