Obyvatelé ubytovny se museli v lednu vystěhovat. Stěhování provázely protesty aktivistů.

Obyvatelé ubytovny se museli v lednu vystěhovat. Stěhování provázely protesty aktivistů. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Ústí koupí zničenou ubytovnu a předělá ji na byty pro rodiny s dětmi

  • 5
Ve zdevastované ubytovně v ústecké čtvrti Krásné Březno, kterou museli v lednu za protestu aktivistů její obyvatelé opustit, vznikne bydlení pro mladé rodiny s dětmi. Ústečtí zastupitelé na čtvrtečním zasedání schválili, že město budovu koupí za šest milionů od firmy CPI Byty a vybuduje v ní 39 malometrážních startovacích bytů.

"Reagujeme tím na problémy rodin s dětmi, které jsou z různých důvodů vyloučeny na trhu s bydlením," uvedla náměstkyně primátora pro sociální problematiku Zuzana Kailová z ČSSD.

Město do rekonstrukce investuje 12 milionů korun. Platbu bude hradit 10 let částkou 50 tisíc korun měsíčně, vybudování bytů zabere minimálně několik měsíců.

Někteří ze zastupitelů však kritizují, že šestimilionová částka, za kterou chce město ubytovnu koupit, je příliš vysoká.

"Je výrazně vyšší, než odpovídá cenám na trhu. Proč nebyla vyjednána lepší cena?" ptal se třeba opoziční zastupitel za ODS Martin Svoboda.

Zvažovali jsme sociální aspekt, říká primátor

"Pokud bychom se na to dívali ryze ekonomickou optikou, tak to výhodný nákup není. Ale my jsme zvažovali především sociální aspekt věci," reagoval primátor Vít Mandík z ČSSD.

Jeho kolegové z rady ho podpořili tím, že koupí ubytovny město zabrání tomu, aby ji získal spekulant, který by vydělával na ubytování sociálně slabých. Rada současně uvažuje o tom, že v budově zřídí služebnu městské policie.

Budova v Čelakovského ulici je od února uzavřená a hlídá ji bezpečnostní služba.

"Ubytovna skončila ve velmi špatném technickém stavu, postupovala devastace objektu. Byla nebezpečná životu," řekla mluvčí skupiny CPI Group Michaela Winklerová.

Uzavření ubytovny provázely protesty aktivistů

Do ubytovny se loni na podzim přestěhovaly rodiny z ústecké části Předlice, jejichž domy označil statik za neobyvatelné (o problému zde).

Jenže velmi brzy se do stejného stavu dostala i krásnobřezenská ubytovna a společnost CPI Byty ji musela po nařízení technické správy a hasičů také uzavřít.

Uzavření ubytovny na přelomu ledna a února provázely dramatické okolnosti. Rodiny neměly kam jít a nechtěly dům opustit. Podpořit je přijeli aktivisté, kteří se snažili zabránit odpojení tepla a vody (o protestech zde).

Obyvatelé si nakonec s pomocí aktivistů a sdružení Konexe sehnali bydlení v jiných částech Krásného Března, někteří pak odešli do ubytovny ve čtvrti Klíše (o nových bytech zde).