Úštěk měl původně platit sankci 16 milionů, nakonec se pokuta snížila na deset milionů. Radnice se přesto obrátila na soud. Ilustrační snímek

Úštěk měl původně platit sankci 16 milionů, nakonec se pokuta snížila na deset milionů. Radnice se přesto obrátila na soud. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Úštěk přišel kvůli chybě v zakázce o 10 milionů, chce se o ně soudit

  • 1
Úštěk na Litoměřicku kvůli chybě při tendru na opravu městského hradu přišel o 9,6 milionů korun, penále mu uložil stát. Sankce přitom děla zhruba čtvrtinu ročního rozpočtu města. Radnice proto bude soud žádat, aby pokutu zrušil

Město ovšem již zaplatilo, jinak by hrozilo, že mu exekutor obstaví účty. Starosta Pavel Kundrát připouští, že odvod znamená pro hospodaření Úštěku citelný zásah, který se promítne i do budoucna.

Počátek finančních problémů sahá do roku 2007, kdy město obdrželo prostředky z Norských fondů určené na zastřešení hradní památky. Záchrana ojedinělé stavby ze 14. století už byla v plném proudu. Zakázku na novou střechu a vnitřní schodiště získala firma Tomáše Hlaváčka.

Když už byla stavba u konce, Norské fondy vyslaly do Úštěku kontrolora z firmy Deloitte. Vypracovaná zpráva auditora nevyzněla pro město příznivě.

Podle Deloitte nabídka vítězné společnosti neobsahovala všechny náležitosti a výběrová komise ji proto měla při otevírání obálek vyřadit. A auditor kritizoval i zúžení konkurzu na pět firem.

Radnice měla původně platit 16 milionů

Věcí se začal zabývat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dal městu kvůli porušení transparentnosti pokutu 100 tisíc korun, a finanční úřad. Ten nařídil vrácení celé dotace a osmimilionové penále. Původní částka tak dosáhla 16 milionů. Město se proti rozhodnutí odvolalo a Generální finanční ředitelství mu z pokuty odpustilo 6,3 milionu.

Starosta Kundrát tvrdí, že město udělalo podle tehdejší platné legislativy vše správně. "Jsem přesvědčený o tom, že výběrové řízení v roce 2007 proběhlo tak, jak mělo. Během prací se konalo několik kontrol jak z ministerstva financí, tak z Národního památkového ústavu. Vše bylo v pořádku," říká starosta.

Takřka desetimilionovou sumu město zaplatilo z rezerv. Peníze byly původně určené na výkup pozemků kolem jezera Chmelař, které Úštěk spravuje. Město svůj boj však nevzdává. Kvůli nařízení vrácení dotace a zaplacení penále podalo žalobu. Případ projedná ústecký krajský soud.