Kancléř hejtmanky Ústeckého kraje Aleš Konopásek.

Kancléř hejtmanky Ústeckého kraje Aleš Konopásek. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ústecký krajský úřad podržel kancléře Konopáska i po prohraném soudu

  • 18
Krajský úřad v Ústí nad Labem se zastal svého kancléře, bývalého příslušníka komunistické Státní bezpečnosti Aleše Konopáska, který šikanoval úřednici Venuši Kindlovou a mimo jiné jí navždy sebral osobní příplatek. Protože Kindlová vyhrála soud o tyto peníze, kraj jí musí zaplatit 150 tisíc korun.

"Pokud někdo prokáže, že kancléř Aleš Konopásek někomu škodil, ve funkci skončí," prohlašoval v lednu náměstek hejtmanky Arno Fišera, když si Kindlová na Konopáskovu šikanu stěžovala u soudu. Nyní, když po odvolání u krajského soudu spor o odebraný příplatek vyhrála, MF DNES Fišerovi jeho slova připomněla (o rozsudku více zde).

Konopásek versus Kindlová

V říjnu 2008 předal Konopásek Kindlové naráz tři vytýkací dopisy. Vytýkal jí, že při rozhovoru „obrací oči v sloup“, nebo, že při víkendovém teambuildingovém tmelení kolektivu odmítla s kolegy pobíhat se zavázanýma očima a stavět věž z kelímků.

Dalším proviněním podle Konopáska bylo, že prý použila nezdvořilý tón, když komentovala úkol, který jí nepříslušel, ale přesto ho splnila. Úředníci na ní museli psát hlášení.

Když Kindlová odmítla dát sama výpověď, odebral jí Konopásek navždy osobní příplatek 5 500 korun a dělal jí naschvály. Úřednice popsala, jak si ji třeba zavolal a ve dveřích pronesl, že už ji nepotřebuje. Nebo ji nechal čekat na chodbě dvě hodiny, aby jí řekl, že na ni stejně nemá čas. Nakonec jí dal v srpnu 2009 výpověď.

"Já tu větu dobře znám. Dosud ale nemáme odůvodnění rozhodnutí soudu," reagoval Fišera.

Do rozhovoru pak vstoupila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Snažila se vysvětlit, že chybu neudělal Konopásek, ale zaměstnavatel. Peníze přitom Kindlové odebral osobně Konopásek po té, co se odmítla na teambuildingu podílet na disciplínách, které považovala za nesmyslné (více zde).

Ještě jinou obhajobu Konopáska nabídl ředitel krajského úřadu Milan Zemaník.

"Žádný soud nerozhodl o šikaně ze strany kraje. Podstatou bylo vyplacení osobního příplatku žalobkyni. Ústecký kraj jako zaměstnavatel s dosud nepravomocným rozhodnutím nesouhlasí a dovolá se k Nejvyššímu soudu," prohlásil Zemaník.

Rozhodnutí je však nepravomocné pouze formálně, do doby, než ho dostanou všichni účastníci sporu písemně. A dovolání na tom nic nezmění.

Konopásek nereaguje

Vyjádření Konopáska se získat nepodařilo, tak jako v předchozích případech, kdy se o to MF DNES snažila. Jeho sekretářka ho nejprve omlouvala, že je u hejtmanky na jednání, pak nebral mobil a nereagoval ani na SMS.

Kindlová, která byla uznávanou odbornicí na krizové řízení a její práci ocenil i prezident, nyní vede s krajským úřadem ještě jeden soudní spor. Žádá zpět své místo a doplacení ušlé mzdy.

Evidenční karta StB Aleše Konopáska

Když MF DNES na případ upozornila, ozvalo se několik bývalých úřednic, na které si Konopásek také dovoloval.

Třeba někdejší sekretářka Alena Janovská popsala, jak si musely úřednice obléct krepové sukýnky, zatančit hejtmanovi Jiřímu Šulcovi k padesátinám a dělat další představení. Janovská odmítla a Konopásek jí sebral odměny. "Nedokázala jsem prý udělat něco navíc," řekla (více zde).

Kindlová není jediná, které musel krajský úřad vyplácet peníze po soudu. Někdejší vedoucí odboru správy majetku Zdeněk Bezděka, jenž dostal výpověď na podzim 2005 kvůli údajnému hrubému porušování pracovní kázně, vyhrál spor také. Úřad mu musel doplatit ušlou mzdu zhruba 1,23 milionu korun.