Kaly z ostravských lagun jsou uložené na skládce Celio u Litvínova.

Kaly z ostravských lagun jsou uložené na skládce Celio u Litvínova. | foto: Celio, a.s.

Ústecký kraj se dovozu ropných kalů brání nedostatečně, tvrdí ekologové

  • 4
Ústecký kraj se mohl bránit dovozu ropných kalů z Ostravy na sever Čech, tvrdí ekologové z hnutí Greenpeace. Kraj kritizují za to, že nevyhověl jejich odvolání, když je opominul jako účastníka řízení o povolení pro skládku Celio u Litvínova, kam se kaly dováží.

Připomínky ekologů mohly teoreticky přispět k tomu, aby se nebezpečné kaly z Ostravy do kraje nevozily. Ředitel krajského úřadu Milan Zemaník poslal ohledně kalů minulý týden dopis premiéru Nečasovi a požádal jej o pomoc. Aktivisty rozčílilo, když uvedl, že kraj "vyčerpal všechny zákonné možnosti, jak zasáhnout do této státní zakázky". (více zde)

Kaly na severu

110 tisíc tun kalů z ostravských lagun se změnilo přidáním vápna na palivo nazvané Geobal 4. Na skládku Celio se má vozit do konce roku. Jde vždy o jeden vlak z Ostravy denně.

V následujících šesti letech tam bude materiál uložen a postupně spalován v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic.

Jde o likvidaci starých ekologických zátěží, za níž platí stát miliardy sdružení Čistá Ostrava.

"Krajský úřad měl výjimečnou šanci napravit své předchozí selhání ve věci ostravských kalů. Mohl dát zapravdu našemu odvolání proti svému nezákonnému rozhodnutí, které celý problém způsobilo. Namísto toho smetl odvolání ze stolu a ve stejnou chvíli měl odvahu vydat zprávu, podle níž vyčerpal všechny zákonné možnosti, jak do věci zasáhnout," uvedl Jan Rovenský z Greenpeace.

Kdyby podle něj úřad uznal odvolání, znamenalo by to, že by se celé řízení o povolení pro Celio skladovat kaly šest let a průběžně je spalovat v Čížkovicích, vedlo znovu.

"A účastníci toho řízení by se nějak vyjádřili a minimálně část z nich by se tomuto způsobu likvidace kalů postavila. Nemohu předjímat, jak by to dopadlo, ale aspoň by šlo o pokus, jak dovoz kalů, o němž politici napříč stranami mluví jako o nehoráznosti, změnit," dodal Rovenský.

Greenpeace a občanskému sdružení Kořeny, stejně jako mnoha lidem, kteří v kraji proti dovozu kalů z Ostravy protestují, vadí především to, že se tento nebezpečný odpad vozí na sever Čech přes celé Česko a bude tu dalších šest let čekat na likvidaci.

Podle Greenpeace navíc existuje možnost, že by se materiál z kalů spálil přímo v Ostravě v tamní moderní spalovně nebezpečného odpadu. "Za to by se ale muselo zaplatit, kdežto čížkovická cementárna Lafarge spálí ostravské kaly zadarmo," upozornil Rovenský.

Odvoláním ekologů se zabývá ministerstvo

Kraj se ke zvláštní situaci ohledně svého nejednoznačného postoje k zamezení dovozu kalů vyjadřuje velmi vyhýbavě. Že by si ale jeho dopisy premiérovi a ekologům nějak odporovaly, odmítá.

"Ředitel úřadu v samostatné působnosti oslovil premiéra dopisem, nejedná se o vyjádření postoje krajského úřadu v rámci řízení o změně integrovaného povolení. Dopis premiérovi Nečasovi byl reakcí na jeho vlastní slova, kterými připustil vládní zodpovědnost za tuto státní zakázku," uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

"Dopisy (míněno Greenpeace a Kořenům - pozn. red.) jsou jen vyjádřením krajského úřadu k odvolání, o vlastním odvolání bude však rozhodovat ministerstvo životního prostředí jako odvolací orgán," doplnila.

Ministerstvo potvrdilo, že se odvoláním ekologických organizací bude zabývat a že dokument z krajského úřadu s jeho stanoviskem obdrželo. Bude se prý jimi zabývat jeho chomutovská pobočka a má na to třicet dní.

Zda se tak Greenpeace a Kořenům podaří přece jen vyvolat nové řízení o povolení pro skládku Celio v souvislosti s dovozem ostravských kalů, by mělo být jasné na přelomu roku.