Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Ústecký kraj platí miliony za stopnuté dotace, politici vinu odmítají

  • 7
Daňoví poplatníci na severu Čech doplácejí na to, že místní politici nebyli schopni ohlídat průhledné rozdělování dotací z peněz Evropské unie. Ústecký kraj měsíčně platí milion korun za úroky z úvěru, který měly hradit eurodotace. Jenže ty jsou po skandálech s úřadem Severozápad zastaveny.

"Kraj přichází každý měsíc o zhruba milion korun na úrocích," vyčíslila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Od června, kdy byl tok dotací na sever Čech zastaven, to pro kraj znamená, že musí zaplatit už šest milionů korun. "Kraj má na projekty rámcový úvěr, ze kterého čerpá peníze a průběžně je vrací podle toho, jak je dostává z EU," upřesnila Hanáčková.

V praxi to chodí tak, že každý úspěšný žadatel o dotaci nejprve staví za své našetřené peníze, nebo si vezme úvěr. Úřad Regionální rady Severozápad kontroluje, zda stavba roste podle plánu. Když je všechno v pořádku, postupně proplácí peníze. Ty jdou nejprve ze státní kasy, do které je posléze nasype Brusel.

Jenže Brusel loni stopnul vyplácení pro Ústecký a Karlovarský kraj kvůli podezření z korupce při rozdělování peněz a letos v červnu to udělala i ministerstva pro místní rozvoj a financí.

To už policejní vyšetřování odhalilo, že machinace s eurodotacemi na úřadě jsou mnohem rozsáhlejší, než se mohlo zprvu zdát. Na peníze od té doby netrpělivě čekají firmy, obce i kraj. A přímo kraj čeká na více než půl miliardy korun.

"Jde o opravu silnice Louny - Ročov a rekonstrukci čtyř školních budov. Projekty jsou už dokončené, ale některé etapy ještě nebyly proplaceny. Celkem nám mají proplatit 522 milionů korun," upřesnila mluvčí Hanáčková.

Jde i o cyklostezky

"Milion korun, o který kraj kvůli tomu přichází každý měsíc, není sice částka, která by ohrožovala jeho fungování, ale je to nepříjemné," poznamenala mluvčí kraje s rozpočtem 13 miliard.

Krajská samospráva navíc žádá o dalších 291,6 milionů korun na stavbu cyklostezek podél Labe a Ploučnice. Tři úseky Labské stezky na Děčínsku a Litoměřicku dlouhé 16,5 kilometru mají být hotové v dubnu příštího roku. Kraj na ně chce dotaci 224,9 milionu, kvůli potížím na dotačním úřadu ovšem žádost dosud nebyla vyřízena. Desetikilometrový úsek druhé cyklostezky podél Ploučnice od Děčína do Starého Šachova se pak má otevřít v srpnu 2013 a kraj usiluje o příspěvek 66,7 milionu korun.

"Tyto projekty nám teď také nikdo neproplácí. Nemá to ale vliv na výši úroků z úvěru, protože jsou realizované z investičních prostředků kraje. Nicméně to blokuje peníze na další investice," dodala Hanáčková.

Lhůta na vyplácení dotací na cyklostezky končí příští rok. Kraj může požádat výbor Regionální rady o prodloužení termínu, maximálně však do roku 2015, kdy končí celý program. Dotační úřad doufá, že tak dlouho napjatá situace trvat nebude.

Obnovení proplácení dotací v nedohlednu

"Snažíme se dělat maximum, aby bylo znovu obnoveno proplácení žádostí o platbu. Doufáme, že reakci ze strany Evropské komise obdržíme již v lednu," prohlásila mluvčí dotačního úřadu Marcela Klíchová.

Kvůli korupci a přidělování dotací předem vybraným žadatelům policie od loňského března obvinila čtrnáct lidí, z toho šest úředníků dotačního úřadu, sedm podnikatelů a exnáměstka bývalé hejtmanky Pavla Koudu.

Ústeckému a Karlovarskému kraji navíc hrozí, že budou muset Bruselu vrátit až 2,4 miliardy jako trest za machinace.

MF DNES kontaktovala politiky, kteří seděli ve výboru loni a předloni v době skandálů s přidělováním peněz. Odpovědnost připustil pouze Jiří Šulc z ODS, který výbor vedl. "Samozřejmě, že svůj díl politické odpovědnosti cítím. (...) Odpovědnost jsem vyvodil a dnes už nepůsobím v žádných politických funkcích na místní, regionální ani celostátní úrovni ODS," napsal Šulc v SMS.