Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček

Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček | foto: Karel Pešek, MAFRA

Osm klubů, 15 milionů na mládež. Jsme průkopníky, míní ústecký hejtman

  • 0
Možná se to přihodilo poprvé v dějinách severočeského sportu. Osm nejsledovanějších a nejúspěšnějších klubů se v pátek sešlo u jednoho stolu. Bylo to na krajském úřadě, kde s nimi hejtman Oldřich Bubeníček podepisoval smlouvy o dotaci. Oddíly si díky unikátnímu projektu rozdělily 15 milionů korun, které musí použít na mládež.

"Udělali jsme velice rozumnou věc a jsem přesvědčen, že budeme průkopníky v rámci celé republiky," tvrdil Bubeníček. Podobné rozdělování peněz pro prioritní sporty dosud fungovalo nebo funguje na úrovni měst, teď se zařadil vyšší, tedy krajský "level".

Projekt poběží až do roku 2016. Čili do krajských voleb. V rozpočtu na něj bude vždy 5 milionů jistých. Plus další peníze, pokud to dovolí hospodaření kraje. Proto se letos přihodilo deset milionů navrch.

"Rádi bychom těch 15 milionů drželi každoročně," řekla náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová. Připomněla, že kraj podporuje i jiné projekty, třeba Atletiku pro děti. Ústecký kraj se rovněž hlásí o přidělení Zimní olympiády dětí a mládeže 2016.

Peníze na mládež po kraji žádal nejdřív sólo Miroslav Přikryl, šéf volejbalového Ústí. Nepochodil. Až když do toho vtáhnul ostatní kluby, byl vyslyšen. Je spoluautorem koncepce.

"Dotace je pro nás symbolem odpovědnosti. Chceme vychovávat mladé sportovce, abychom nemuseli kupovat hráče z ciziny nebo z jiných měst," představuje si Přikryl. "Víme, že ne každý do ligového dresu doroste. I tak ale do odchovanců vkládáme nějaké hodnoty, které dokáže vložit jen sport. Oni se pak v životě neztratí."

Na rozdělení balíku se dohodly samy kluby, dostaly poměrnou část podle finanční náročnosti sportů. Nejdražší hokej si letos přijde na téměř 3,7 milionu, týká se to Litvínova a Chomutova. Druhou kategorii tvoří fotbal, Teplice se těší na 2,3 milionu. Sálové sporty mají přes 1,1 milionu; jde o basket v Děčíně a Ústí, házenou v Mostě a Lovosicích a ústecký volejbal.

Jen hokejoví Piráti Chomutov nepůsobí v elitní soutěži, letos spadli. "Pokud klub sestoupí z nejvyšší soutěže, má rok na návrat. Když se mu to podaří, běží v systému dál. Pokud ne, bohužel z dotace vypadne," ozřejmil Bubeníček. "A postoupí-li někdo nový, zařadí se mezi podporované kluby."

Podle hejtmana sport mládeže v Česku dlouho upadal. "Před hokejovým mistrovstvím světa jsme v Děčíně dvakrát porazili Dánsko, ale na šampionátu už nám to s ním nevyšlo. Jen o gól jsme zdolali Norsko, v prodloužení Francii... Před 30 lety bychom se před mistrovstvím s takovými soupeři ani 'nezahazovali'. V cizině ale mládeži věnovali pozornost, což se odrazilo v áčku, u nás se zaspalo. Jen kraj to nezachrání, musí i stát," apeluje Bubeníček.

A přizvukuje Přikrylovi, že sport má i výchovný efekt. Bubeníček dělal 25 let do hokeje v Bílině. "Z dětí už vyrostli dospělí chlapi a já nepamatuju, že by se dostali do křížku se zákonem. Netvrdím, že byli andělé, jako dorostenci chodili na pivko, ale jako parta. A dodnes v Bílině hrají teplákovou ligu. V tom má sport význam."