Michal Krnáč u Krajského soudu v Ústí nad Labem

Michal Krnáč u Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Případ Houskovy vraždy přezkoumá Ústavní soud, Krnáč podal stížnost

  • 2
Případ vraždy chomutovského podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky přezkoumá Ústavní soud. Michal Krnáč, který si má za vraždu odpykat 13 let vězení, podal ústavní stížnost. Krnáčovo dovolání už v létě odmítl Nejvyšší soud, stížnost je tak poslední šancí, jak rozsudek zvrátit.

Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková podání stížnosti nekomentovala. Soud se ke konkrétním kauzám lidí, kteří jsou ve výkonu trestu, obvykle nevyjadřuje. Soudcem zpravodajem je Jaromír Jirsa.

Krnáče poslal za Houskovu vraždu nejprve ústecký krajský soud do vězení na 17,5 roku. Dospěl k závěru, že bývalý voják Krnáč šel do Houskovy vily krást. Pražský vrchní soud ale takové zdůvodnění odmítl, z vily se totiž podle pozůstalých nic neztratilo, a trest proto zmírnil na 13 let.

Krnáč nejprve tvrdil, že k Houskově vile zabloudil a s politikem se dostal do sporu. Soudy však konstatovaly, že podle důkazů Krnáč čin plánoval. U vrchního soudu pak Krnáč zcela otočil a prohlásil, že Housku nezavraždil. Víc k tomu ale neřekl.

Rozsudek nabyl po rozhodnutí vrchního soudu právní moci a Krnáč poté přešel z vazební věznice a nastoupil výkon trestu. Nejvyšší soud pak zamítl i Krnáčovo dovolání, podle mluvčího soudu Petra Tomíčka bylo zjevně neopodstatněné. Potvrdil, že Krnáč na Housku zaútočil s rozmyslem, respektive po předchozím uvážení.

Houska neměl šanci přežít

Podle důkazů si Krnáč už půl roku před vraždou zjišťoval informace o Houskovi a jeho partnerce, ústecké vicehejtmance Janě Vaňhové. Krátce před vraždou si koupil paralyzér, kterým Housku omráčil a pak na něj čtyřikrát vystřelil.

„Přiložil svoji legálně drženou zbraň značky Glock k jeho břichu, vystřelil a zasáhl vnitřní orgány včetně břišní tepny. Poté třikrát ze vzdálenosti ne větší než deset centimetrů zamířil a vystřelil na jeho hlavu,“ stojí v obžalobě.

Houska neměl šanci přežít. Ze spisu vyplývá, že měl prostřelené oba spánky. Krnáč pak podle obžaloby prohledal dům, kde vyrazil i dveře u pracovny Vaňhové. Podle Krnáčova obhájce v domě hledal zařízení, na které se nahrávaly záběry z kamer na Houskově domě, aby je mohl vymazat.

Pozůstalí se závěry vyšetřování nesouhlasí a jejich právní zástupci Marie Benešová a Michael Kis chtěli, aby byl případ došetřen. Jsou přesvědčeni, že Krnáč byl nájemným vrahem a Houskovu smrt zosnoval někdo jiný. Soud ale možnost došetření případu zamítl.

7. ledna 2015

,