Park (ilustrační foto)

Park (ilustrační foto) | foto: SXC

Vyhlášky zakazující sedět jinde než na lavičkách neplatí, rozhodl soud

  • 44
Ústavní soud na návrh ombudsmanky Anny Šabatové zrušil části vyhlášky měst Litvínov a Varnsdorf, které zakazovaly sedět na veřejných místech jinde než na lavičkách. Sezení podle soudu samo o sobě nenarušuje veřejný pořádek.

„Může sice být předpolím pro páchání přestupku, ale není to výlučná činnost,“ prohlásil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

„To rozhodnutí je nesmysl. Zůstává mi rozum stát nad tím, čím se tady zabýváme. Když k vám domů přijde návštěva, necháte ji sednout si třeba na kuchyňskou linku? Asi ne, že,“ reagoval starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.

„Bohužel taková rozhodnutí pochází od lidí, kteří nic neví o lokalitách, které tu máme. Já sám jsem několikrát zval paní ombudsmanku, že jí ve vyloučené lokalitě zřídíme kancelář, aby tu třeba dva měsíce mohla být. Vůbec na to nereagovala,“ zlobí se varnsdorfský starosta.

Místostarostka Litvínova Erika Sedláčková říká, že rozhodnutí soudu je nutné respektovat, i když se s ním osobně neztotožňuje.

Taková pravidla si ale přáli občané, zní z radnice

„Zmíněná část vyhlášky určitě pomohla. Strážníci se díky tomu měli při zjednávání pořádku o co opřít. Navíc si zavedení takových pravidel před lety kvůli situaci ve městě přáli sami občané,“ doplnila s tím, že v drtivé většině případů docházelo k řešení formou domluvy.

Varnsdorf svou vyhlášku vydal v roce 2012, Litvínov totožnou o rok později. Zakazovaly sedět jinde než za zařízeních k tomu určených, tedy například na schodech, obrubnících, zídkách a podobně.

Města argumentovala například tím, že lidé posedávají na obrubnících směrem do silnice či přímo na silnici a ohrožují bezpečnost silničního provozu. Tato jednání však lze podle soudu možné postihovat jako přestupky už nyní.

Soud také upozornil, že strážníci mají pravomoc použít výzvu, jejíž neuposlechnutí je přestupkem. Tím mohou předcházet případnému dokonání přestupku, k němuž by jednání lidí sedících mimo lavičky mohlo směřovat.

Vyhlášku by měla zrušit i další města, radí soudce

Právo musí být podle soudce předvídatelné. To proto, aby lidé mohli v rozumné míře předvídat trestnost svého jednání a podle toho regulovat své chování a předvídat právní důsledky svých činů.

„Nejde jen o lidi v obci trvale bydlící, ale i projíždějící. Není možné, aby v jedné obci byl člověk postižen za sezení mimo lavičku a ve vedlejší obci nikoliv,“ dodal Fenyk.

Podobné vyhlášky mají i v dalších, většinou severočeských městech - například v Duchcově, Krupce či Bílině (psali jsme o tom zde). Ty zatím zůstávají v platnosti.

Podle Fenyka by se však města měla podle pátečního nálezu Ústavního soudu zařídit a zrušit je.

, ,