Dodávka s 21 uprchlíky nabourala ve středu 15. července kolem šesté ráno mezi...

Dodávka s 21 uprchlíky nabourala ve středu 15. července kolem šesté ráno mezi Dobroměřicemi a Lenešicemi do lampy veřejného osvětlení. Třicetiletého řidiče z Mostu, který se vyhýbal nástupu do vězení, policie obvinila z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice a z obecného ohrožení z nedbalosti. | foto: Policie ČR

Afghánci z nabourané dodávky se za děti jen vydávali. Usvědčil je lékař

  • 150
Většina „dětí“ z dodávky s afghánskými uprchlíky, se kterými minulou středu naboural převaděč na Lounsku, se za nezletilé jen vydávala. Někteří se k tomu přiznali sami, u jiných prokázal jejich skutečný věk lékař.

Vydávat se za mladistvé je častou taktikou mladších uprchlíků, kteří se tak snaží dostat do méně hlídaných zařízení pro děti (o zkušenostech z Boletic zde).

„Většinou se tam jen najedí, umyjí, přespí a druhý den utečou a zkusí kontaktovat své krajany,“ řekl jeden z policistů obeznámených s případem.

Z jednadvaceti Afghánců, kteří v dodávce cestovali, uvedlo nižší věk než osmnáct let celkem osm uprchlíků (o nehodě zde). Šest z nich už přitom bylo plnoletých.

Jeden například při výslechu řekl, že je mu 16 let. Podruhé ale zmínil o rok víc. Když na něj policisté uhodili, kolik mu je doopravdy, přiznal, že devatenáct. Další uprchlík také.

Čtyři však dál tvrdili, že jsou mladiství. Policisté je proto vzali k lékaři, který věk určil díky rentgenovému snímku.

„Pokud je ukončený vývoj kůstek v zápěstí, je dotyčnému s jistotou nejméně 19 let,“ řekl Daniel Franc ze severočeské cizinecké policie.

Do zařízení pro mladistvé se dostanou dva Afghánci

Do zařízení pro děti se tak nakonec dostanou jen dva mladí Afghánci. O jejich umístění rozhodne orgán sociálně-právní ochrany dětí. Zároveň s nimi bylo zahájeno správní řízení o vyhoštění z členských států EU, platné ale bude, až uprchlíci dovrší 18 let.

Deset Afghánců z dodávky skončilo v záchytném táboře v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku, odkud budou zhruba do měsíce odvezeni do Maďarska, neboť tam při své pouti Evropou požádali o azyl, než se vydali do Česka. Ostatní budou vyhoštěni a musí se sami dostat ve stanovené lhůtě do své domoviny.

„Téměř sto procent z nich to neudělá. Když je chytneme podruhé, obviníme je z maření úředního rozhodnutí a soud je pošle do vyhošťovací vazby, odkud budou deportovaní do své země,“ nastínil obvyklý proces Franc.