Sýkora modřinka s neobvyklým tzv. melanistickým zbarvením na krmítku v Janově...

Sýkora modřinka s neobvyklým tzv. melanistickým zbarvením na krmítku v Janově na Děčínsku. | foto: Václav Sojka

Ornitology zmátla zmutovaná sýkora, modřinka měla jinou barvu

  • 17
Na krmítku v Janově u Hřenska v Českém Švýcarsku se objevil drobný a nezvykle zbarvený ptáček, který zamotal hlavu i zkušeným ornitologům. Byla to sýkora modřinka, přesto měli s jejím určením problémy. Genová mutace u ní totiž způsobila odlišné zbarvení, což experti považují za unikátní.

„Od paní jsme dostali popis a nejzákladnější fotodokumentaci. Podle ní jsem vůbec nebyl schopný určit, co je to za druh,“ říká ředitel Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda, sám ornitolog.

Snímky pracovníci parku rozeslali dalším specialistům, kteří prověřovali, zda se jedná o zástupce cizokrajného druhu.

Dospěli ale k jistotě, že je to takzvaná melanisticky zbarvená sýkora modřinka.

Melanistické zbarvení - do černa na místech, která jsou u ostatních jedinců druhů zbarvena světle - je způsobené genovou mutací. V případě této sýkory je to vidět zejména na hlavě.

Absolutní rarita, říkají znalci

Podle ředitele Bendy je takto zbarvená sýkora modřinka absolutní raritou. „Tím spíše máme radost, že jsme na tuto zvláštnost byli upozorněni a podařilo se nám pořídit i velmi kvalitní fotodokumentaci,“ dodává.

Pokud sýkora ve zdraví přečká zimu, je pravděpodobné, že bude v okolí Janova hnízdit.

Sýkoru se podařilo detailně zachytit fotografovi správy národního parku Václavu Sojkovi. Na její přílet na krmítko čekal dvě hodiny.

„Snímky se vydařily s řádným kusem štěstí, byl jsem připravený i na to, že budu čekat celý den nebo se na místo i vracet. Nakonec ale na asi dvacet sekund přiletěla a poskytla mi i zlomek času na zaostření,“ uvádí Sojka.

Přiletěla i vzácná kachna

V oblasti Labe se ornitologové občas setkávají s neobvyklými druhy ptačí fauny, zejména v zimním období, kdy se ptactvo stahuje k nezamrzajícím vodním plochám.

I proto při celostátním sčítání zimujících a mokřadních druhů ptáků objevili u soutoku Labe a Ploučnice samici poláka kaholky, ptáka z čeledi kachnovitých.

Ten byl v regionu Českého Švýcarska zaznamenaný jen třikrát, první záznam pochází z roku 1927, další pak z let 1966 a 1967.

Labe v zimě poskytuje útočiště tisícům ptačích jedinců a současně dává ornitologům dobrou příležitost odhadnout velikost populací jednotlivých druhů.

Při letošním lednovém sčítání napočítali devatenáct ptačích druhů a na dva tisíce jedinců.