Brigádník Ondřej Konvičný vytopeným denně vypere šestnáct praček prádla.

Brigádník Ondřej Konvičný vytopeným denně vypere šestnáct praček prádla. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Měsíc po povodni spí lidé z Českých Kopist v buňkách a perou na hřišti

  • 1
Měsíc po povodni spí mnoho lidí z Českých Kopist na Litoměřicku v buňkách a čeká, kdy jim vyschnou domy. Protože většina z nich přišla o pračku, perou prádlo u místního hřiště, kde jim firma Samsung zřídila bezplatnou mobilní prádelnu. Tři pračky a dvě sušičky se prakticky nezastaví.

"Zájem je velký, denně vyperu tak šestnáct praček. Začínám v devět a někdy už v deset musím zájemce odkazovat na druhý den," říká brigádník Ondřej Konvičný, který prádelnu obsluhuje.

Prádelna bude otevřená do 27. července. Pro místní tím odpadá jedna ze starostí. Dost práce mají s vysoušením a opravou vytopených domů.

Třeba důchodkyně Anna Kutzlerová se chodí do svého domku jen koupat. Přes den bývá na dvorku a spí v buňce půjčené od terezínské radnice. V náhradní ložnici chce spát, jak dlouho to jen půjde, aby její dům co nejvíc vyschnul.

"V domku se žít zatím nedá, je hodně vlhký. Radili nám, abychom zdi otloukli i uvnitř a navrtali tam nějaké díry, aby to rychleji vysychalo. Tak uvidíme," říká její syn Jiří.

Poslední možnost půjčit si od terezínské radnice mobilní domek mají vytopení ve středu.

"Půjčujeme je bezplatně, zájem o ně docela je. Rozdali jsme jich zatím asi deset," přibližuje terezínská místostarostka Hana Rožcová.

V obýváku leží místo nábytku cihly

Červnová záplava podle posledních údajů napáchala v Ústeckém kraji škody za 3,5 miliardy korun. Terezín, byť jeho historický střed uchránil pevnostní systém, se při sčítání dostal i s místními částmi Počáply, České a Nové Kopisty k částce téměř jedné miliardy. Například na opravy silnic je potřeba 80 milionů.

Jednotlivé domácnosti hlásí statisícové škody. Jaký příspěvek dostanou od státu a kolik od pojišťovny čekají i manželé Mykinovi. Vysoušejí celé přízemí, spát mohou v patře.

"Uvidíme, jestli bude nutné měnit zárubně," říká Blanka Mikynová, že přesné výdaje ještě nejsou jisté.

Její muž Martin přijíždí z práce odpoledne, pak ho čeká druhá směna. Na betonové podlaze v obývacím pokoji, kam se bude pokládat dlažba, zatím leží naskládané cihly, trubky a nářadí. V celém přízemí jsou metr od země obouchané omítky. Martin Mykina je musel sundavat sbíječkou, protože po záplavě v roce 2002 dělal zdi nově, takže by obyčejným kladivem a majzlíkem neuspěl.

Kvůli vaření Mikynovi zřídili letní kuchyni. "Je tady mikrovlnka, sporák, lednice. A taky udírna. Jinak tady totiž udíme nebo to slouží jako černá kuchyně, když třeba bouráme maso," přibližuje paní Blanka.

V Nových Kopistech mají vodu ve sklepích

V nedalekých Nových Kopistech lidé stále bojují se spodní vodou, kterou zásobují laguny v polích. Radnice proto chystá jednání s vodárnami, aby i zbytek lagun postupně odčerpaly (o problémech s lagunami zde).

"Ve sklepě mám pořád po kolena vody. Odčerpávat to nemohu kvůli statice domu. Tak čekám, až klesne spodní voda, pak zmizí i ze sklepa a budu ho moci také vyčistit," líčí Miroslav Prágl, který žije u nejnižšího místa Nových Kopist.

Podstatné pro něj ale je, že už opravil přízemí domu. Nyní se v něm pečou koláče na jeho sobotní svatbu.