Ředitelka litoměřického gymnázia Eva Bulasová

Ředitelka litoměřického gymnázia Eva Bulasová | foto: Martin Adamec, MAFRA

Učitelé požadovali odvolání ředitelky gymnázia, ta je nyní propustila

  • 13
Gymnáziem Josefa Jungmanna v Litoměřicích otřásá personální skandál. Ředitelka Eva Bulasová se rozhodla, že ke 30. červnu propustí pět učitelů, dalším pěti výpověď hrozí. Velká část pedagogů a studentů už delší dobu Bulasovou kritizuje a požaduje, aby ji kraj odvolal, a mají i podporu města. Kraj to ale odmítl.

"Měli by dostat výpověď k 30. červnu. Příští školní rok by se zahájil bez nich," oznámila propuštění pěti učitelů Bulasová.

Co učitelé kritizují

nakládání s nadačním fondem

údajné neprůhledné zaměstnávání nových pracovníků

přidělování zakázek firmě, kde pracuje ředitelčin manžel

zásahy do hodnocení jednotlivých dětí

neustálé změny učitelů ve třídách

O výpovědích informovala paradoxně v den, kdy ministerstvo školství zveřejnilo žebříček škol, které nejlépe uspěly u maturit. V Ústeckém kraji je to právě litoměřické gymnázium, ve kterém učí mnoho respektovaných pedagogů.

Ředitelka Bulasová uznala, že na tom mají lví podíl právě učitelé. Zároveň však tvrdí, že si po dohodě s krajským úřadem nechala udělat personální audit, a ten označil deset z nich za problémové.

"Cílem auditu bylo zmapovat vztahy v pedagogickém sboru, týmovou spolupráci, jak jsou lidé schopní spolupracovat v rámci týmu," říká Bulasová.

Podle vyhozených učitelů se ale ředitelka jen mstí za to, že ji kritizovali. "Byla to pomsta. Ale nejen paní ředitelky, i kraje. Konkurz byl předem jasný, firma nás popravila na objednávku," je přesvědečný jeden z pětice propuštěných učitelů Luboš Nergl.

Výpovědi považuje za nátlak na ostatní kritiky. "Padlo pět jmen a dalších pět, která nám ale ředitelka neřekla, prý ještě existuje. Atmosféra strachu mi připomíná 70. léta a normalizační čistky za Husákova režimu," poznamenal Nergl.

Krajský úřad za ředitelkou stojí

Učitelé se proti ředitelce bouří už delší dobu a založili kvůli tomu i odbory. Vytýkají jí, jak nakládá s nadačním fondem, neprůhledné zaměstnávání nových pracovníků i přidělování zakázek firmě, kde pracuje její manžel (více zde).

Protest studentů Gymnázia Josefa Jungmanna proti ředitelce

Na demonstraci proti ní se minulý týden sešlo sto padesát učitelů a studentů. Pro odvolání Bulasové se jednomyslně vyjádřilo i litoměřické zastupitelstvo (více zde). Krajský úřad jako zřizovatel to odmítá.

"Něco tam opravdu v pořádku není, ale záleží z čí strany. Jedna odborová organizace se pustila do boje proti paní ředitelce, pak vznikla druhá a někdo do toho zatáhl studenty. Ti to ze své hlavy nemají," řekl ČTK krajský radní pro školství Petr Jakubec (ČSSD).

Podle učitelů v tom ale může hrát roli i skutečnost, že je Bulasová členkou ČSSD a sociální demokraté kraj vedou.

Bulasová odmítá, že by se učitelům mstila. Spojitost s jejich protestem ale připustila.

"Důvodem je i mediální poškození školy. Vím, že cílem útoku byla likvidace mé osoby. Ale řada pedagogů si neuvědomila, že v první řadě se jedná o špatný obraz školy, menší příliv studentů do školy a tím pádem musíme řešit i ekonomické problémy," řekla Bulasová.

Nabídla mi spolupráci jako u StB, říká učitelka

Vyhazovu přitom mohli někteří propouštění učitelé předejít.

"Asi třikrát jsem během pohovoru dostala nabídku, jestli jsem ochotná za nějakých podmínek spolupracovat. Sice to znám jen z doslechu, ale připadalo mi to, jako když se dělaly výslechy StB," potvrdila nabídku na možné setrvání ve škole Markéta Fialová, která výpověď dostala také.

Propuštění učitelů šokovalo i studenty, kteří proti Bulasové zorganizovali už dvě demonstrace.

"Vyhazovaní učitelé jsou ti, kteří tvoří obraz školy. Díky nim tady byly úspěchy na různých olympiádách, mají naši autoritu, ale také k nim máme nějaký vztah. A jsou pro nás zárukou kvalitní výuky, na rozdíl od některých učitelů, kteří přišli po příchodu paní ředitelky," prohlásil člen Studentské samosprávy ve škole Antonín Štěpanovský.

Někteří studenti dokonce zvažují, že přejdou na jinou školu. "Problémem je spíš to, kam jít. Roudnické gymnázium se bude spojovat s naším, to není řešení. V Lovosicích se spojí s jinou školou, což může snížit kvalitu. V úvahu tak připadá dojíždění třeba do Ústí nebo Mělníka," přemítal Štěpanovský.