U pravoslavného kostela sv. Valentina v Mostě se staví i kláštěr. (4.2.2011)

U pravoslavného kostela sv. Valentina v Mostě se staví i kláštěr. (4.2.2011) | foto: Martin Adamec, MAFRA

U pravoslavného kostela v Mostě teď staví i klášter. Ubytuje jeptišky

  • 14
Pravoslavný kostel sv. Valentina v Mostě je hotový, zbývá jen dokončit interiér. Rumunští tesaři teď u něj začali stavět monastýr, klášter, ve kterém bude žít několik jeptišek. Starat se mají o celý pravoslavný areál a také o poutníky, kteří jej přijdou navštívit.

Pravoslavný kostel sv. Valentina stojí nedaleko přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.  "Pravoslavné kláštery jsou veřejnosti otevřené. Každý může přijít a podívat se, jako do muzea. A samozřejmě zadarmo," upozorňuje otec Izaiáš z mostecké farnosti pravoslavné církve.

Pravoslavný kostel

Ve starém Mostě byl i pravoslavný chrám, musel ale ustoupit jako celé město těžbě uhlí. Nový chrám vznikne díky spolupráci s Rumunskem a tamní pravoslavnou církví. V transylvánském lidovém stylu ho ze dřeva vytvořili maramuréští tesaři. Stane se i pietním místem pro padlé Rumuny, kteří se podíleli na osvobození ČSR za 2. sv. války.

Stavba drží i bez hřebíků

Pravoslavný kostel sv. Valentina v Mostě.

V kostele, který je vybudován v tradičním stylu transylvánské gotiky, se nyní pracuje na interiérech. Stejně jako kostru stavby i je vyrobili tesaři z rumunského kraje Maramureš. Změřili už rozměry na ikonostas - ozdobnou stěnu, která odděluje v pravoslavných kostelech chór od lodi.

V srpnu se pak má pokládat parketová podlaha. Zvenčí je kostel téměř dokončen, zbývá jen usadit základní kámen na východní stranu budovy a upravit okolí. V areálu bude kromě kostela a klášterní budovy také besídka pro odpočinek a rozjímání.

Pravoslavný kostel v Mostě v sobě nemá žádné kovové spoje.
Ilie Ioan Benta, tesařský mistr, jehož firma dřevěný pravoslavný kostel v Mostě staví.
Dělníci pracují na šindelové střeše kostela.

Kostel se stavěl prakticky bez použití hřebíků, s nimi se začalo až při přibíjení šindelů na střechu. Stavba je přesto pevná a odolná. Podle rumunských tesařů by měla vydržet "na věky".

Všechny části kostela vznikly v Rumunsku

"Pracujeme s vyschlým i mokrým dřevem. Navzájem se dobře stahuje a tím stavbu zpevňuje. Hlavní ingrediencí naší práce je úcta k tradici a láska k tomu, co děláme," řekl mistr Ilie Ioan Benta s tím, že víc tajemství a pracovních postupů už neprozradí.

Všechny součásti stavby vyrobili tesaři doma, v rumunském městečku Brsana. Do Mostu pak díly přivezl kamion. Celý komplex přijde na zhruba 48 milionů korun, hotov má být do dvou let.

5. listopadu 2010

,