Blšanský Chlum se nachází mezi obcemi Chlumčany a Blšany u Loun.

Blšanský Chlum se nachází mezi obcemi Chlumčany a Blšany u Loun. | foto: Krajský úřad Ústí nad Labem

Vojenské cvičiště u Loun se promění v chráněnou oblast, pomůžou i kozy

  • 1
Vrch Blšanský Chlum u Loun bude přírodní rezervací. V bývalém vojenském prostoru žijí vzácné a chráněné druhy rostlin a živočichů. Chlum se jako první v Česku dostal do programu obnovy evropsky významných lokalit ovlivněných vojenskou činností.

"Podobných území je v Česku přes sto a řada z nich je považována za evropsky významné lokality. Blšanský Chlum je jednou z nich a vybrali jsme ho jako první do pilotního programu obnovy," řekla Ivana Vybíralová z občanského sdružení Daphne, které tříletý projekt v Ústeckém kraji loni spustilo.

Blšanský Chlum

Přástevník kostivalový

V rezervaci žije z živočichů třeba vřetenuška pozdní, přástevník mařinkový, přástevník kostivalový, modrásek jetelový či soumračník žlutoskvrnný.

Z rostlin se tu vyskytuje kozinec rakouský, kavyl vláskovitý, pcháč bělohlavý nebo vlnice chlupatá.

Všichni tito živočichové i rostliny jsou zařazeni do červených seznamů ohrožených druhů a Blšanský Chlum pro ně představuje jedno z posledních útočišť.

Bývalé vojenské území armáda nevyužívá už více než dvacet let. Díky projektu Natura v zeleném aneb evropsky významné lokality ovlivněné vojenskou činností se promění v přírodní rezervaci.

Západní rovinatá část vojenského území je mozaikou teplomilných druhů trav zarůstajících výrazně keři, ve východní části se pak nacházejí dva čedičové vrchy Blšanský a Malý Chlum s teplomilnými stepními trávníky.

"Ve zdejší unikátní lokalitě se vyskytuje velký počet vzácných teplomilných druhů rostlin a živočichů. Asi nejvzácnější je motýl přástevník kostivalový," sdělila manažerka projektu Lenka Vokasová.

Stádo zlikviduje bující zeleň

Čtyřicetihektarový Blšanský Chlum, který se nachází mezi obcemi Chlumčany a Blšany, začal zarůstat, což vzácné druhy ohrožovalo. Proto tam deset dobrovolníků loni na podzim na deseti hektarech vysekalo náletové dřeviny a stromy. Jejich opětovnému rozšíření zabrání pastva koz a ovcí.

"Letos od dubna do června zde stohlavé stádo hlídal jeden pasáček, vyzkoušet jsme si tak mohli i dojení," líčí Vybíralová.

Stádo se opět vrátí v říjnu. "Pastva totiž zlepšuje druhovou skladbu travních porostů, a tím podporuje rozvoj vzácných rostlin i zvířat," uvedla Vokasová.

Cílem projektu je také představit vzácné lokality veřejnosti a vzbudit zájem o jejich ochranu. Od příštího jara proto bude tato oblast lépe přístupná turistům, kteří se o místě více dozví z informačního panelu.

"Chceme, aby sem lidé chodili. Z Blšanského Chlumu je krásný výhled na nedaleké vrcholky Českého středohoří. Lidé ocení i obnovenou studánku s posezením," dodala Vybíralová.