Pohled na zhruba dvacetihektarové území nedaleko Jílového na Děčínsku. Správa CHKO Labské pískovce zdejší louky vyhlásila novou přírodní památkou s názvem Pod lesem. | foto: Petr Bauer

U Jílového už se trhat květiny nesmí, oblast je nově přírodní památkou

  • 1
Luka na jižním úpatí Holého vrchu u Jílového nedaleko Děčína představují pestrou přehlídku rostlinných a živočišných druhů. Proto Správa Chráněné krajinné oblasti Labské Pískovce prohlásila lokalitu za přírodní památku, která se nově nazývá Pod lesem.

"Díky citlivému hospodaření našich předků se zde vyvinula nevídaná pestrost druhů, která by bez citlivé péče zanikla. Ohrožuje ji jak intenzivní zemědělství, tak ponechání krajiny ladem," vysvětlila Jana Tutková z CHKO Labské pískovce, proč zhruba dvacet hektarů lokality je nově přírodní památkou.

Na lukách Pod lesem jsou k vidění vzácné druhy orchideje, jako je prstnatec májový a vstavač osmahlý, či různé chráněné druhy hmyzu a motýlů. K pozoruhodným tvorům patří motýli modrásek bahenní či modrásek očkovaný. "Ti během svého krátkého dospělého života potřebují nektar z krvavce totenu, do jehož květenství kladou vajíčka. Po vylíhnutí se larvy dostávají na zem, kde je může adoptovat jediný rod mravenců - Myrmica," podotkla Tutková.

"Jsou zde krmeny společně s larvami mravenců, mohou se larvami mravenců i živit. Přesto je mravenci tolerují," dodala ekoložka s tím, že v místě jejich výskytu musí být mraveniště nejen dostatečně velká. "Ale musí jich být i hodně, aby larvičky uživila a ty mohly příští rok odletět. Jedno mraveniště larviček uživí jen pár," říká Tutková.

Smyslem přírodní památky Pod lesem je cenná luční společenstva chránit a zachovat pro budoucí generace. To ale neznamená, že sem lidé nemohou. "Lidé ale nesmí žádné rostliny sbírat, trhat, vykopávat a ničit," dodala Tutková. Lokalita je označena tabulemi, kde se zájemci dozví další zajímavosti o tomto vzácném území.