Těžba bentonitu ve vznikajicím lomu má začít příští rok.

Těžba bentonitu ve vznikajicím lomu má začít příští rok. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

U Buškovic na Lounsku bude nový lom. Dejte kompenzaci, žádá zastupitelka

  • 0
U obce Buškovic na Lounsku přibude další lom, v němž se bude těžit bentonit. Část místních je proti, radnice od firmy pro změnu žádá kompenzaci. Společnost by nabídla milion korun, které by šly na rozvoj obce.

„Nemohu souhlasit s další těžbou. Kolem domů nám jezdí desítky nákladních vozidel. Milion korun zničenou krajinu a zhoršené prostředí nenahradí," myslí si bužkovická zastupitelka Monika Dvoržáková.

Co je bentonit

Jde o horninu, jež vzniká erozí mateční horniny z čediče. Typické pro ni je, že obsahuje vysoký podíl jílových nerostů.
V Česku se bentonit těží od roku 1941, první naleziště bylo u Mostu. Používá se mimo jiné v keramickém, chemickém či stavebním průmyslu. Slouží i k čištění odpadních vod.

V lokalitě těží společnost Sedlecký kaolin už několik let, v okolí je několik lomů. Ředitel firmy uklidňuje, že by těžba neměla lidi v Buškovicích obtěžovat. "Počet nákladních aut bude v průměru činit 10-15 aut denně a doprava bude odkloněna mimo obec," upozornil ředitel Vojtěch Zítko.

Těžba v novém lomu u Buškovic by měla začít v příštím roce. „Doba těžby bude závislá na odbytových možnostech a uvažujeme s horizontem dvaceti let,“ uvedl Vojtěch Zítko, ředitel společnosti.

Zastupitelka Dvoržáková si je vědoma, že těžbu nezastaví. Požaduje však alespoň kompenzaci, ze které by šly peníze na rozvoj Buškovic. „Peníze by měly být použité na něco nového, co přinese obci rozvoj, co si lidé přejí. A ne, že z toho bude opravena silnice,“ vyzvala své podbořanské kolegy.

Těžaři zkoumají další ložisko u Brodů

Společnost počítá s rozšířením svých aktivit i do dalších míst. Stroje se zakously do pole v sousedství obce Brody, aby zde prověřily možnost vzniku dalšího lomu.

„Před několika týdny nás překvapila obrovská jáma na poli u Brodů. Má jít o průzkumný geologický zářez. Představa, že tu bude další lom, se nám vůbec nezamlouvá. Pokud tu bude těžba probíhat, kudy asi tak budou náklaďáky jezdit - určitě kolem našich domů,“ obává se Josef Fiala, předseda sdružení Naše Krásnodvorsko.

Důlní činnost by podle něj nenávratně narušila životní prostředí. „Ohroženy jsou spodní vody, zvýšila by se hlučnost a prašnost. Silnice navíc nejsou na takovou zátěž stavěné,“ dodal.

Průzkumné práce na ložisku u Brodů mají trvat do konce roku 2018. Krajina v této části bývalého okresu Louny je prošpikovaná několika lomy, největší je v sousedství Krásného Dvora, kde těží společnost Kaolin Hlubany.