Detenční ústav v Brně funguje od roku 2009 jako součást bohunické vazební...

Detenční ústav v Brně funguje od roku 2009 jako součást bohunické vazební věznice. | foto: Vězeňská služba ČR

Starší z tyranů z Krupky vyšel z vězení. Hned ho ale zavřeli do ústavu

  • 41
Staršímu ze dvou tyranů z Krupky na Teplicku vypršel pětiletý trest vězení za znásilnění a mučení 12letého chlapce z dětského domova z dubna 2010. Na svobodu se ale nedostal. Jako nebezpečný pro okolí skončil v detenčním ústavu.

„V této věci došlo k vykonání uloženého trestu odnětí svobody, výkon trestu mu skončil,“ potvrdila mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.

Tomáši B. (protože skutek spáchal jako mladistvý, nesmí se uvádět jeho celé jméno) v součtu s dobou odsezenou ve vazbě uplynul trest 30. dubna. Na svobodě ale není. Následné umístění do detenčního ústavu nařídil soud kvůli závažnosti jeho trestného činu.

„Zabezpečovací detence se ukládá, pokud to vyžaduje ochrana společnosti,“ přibližuje soudkyně Kamila Elsnicová, která Tomáše B. na podzim 2010 odsoudila.

MF DNES zjistila, že Tomáš B. je v ústavu v Brně. Brněnský ústav je součástí areálu tamní vazební věznice. „Jsou tam zvlášť nebezpeční pacienti, potažmo chovanci, proto jsou střeženi příslušníky vězeňské služby,“ sdělila mluvčí vazební věznice Dana Krejčířová.

Tomáš B. má v detenčním ústavu podobné podmínky, jako kdyby byl ve vězení. Ústav nesmí opustit ani se po něm volně pohybovat, vězeňský dozor je u něj i v areálu.

Jestli se z ústavu dostane, záleží na soudu

Mimo jiné vzhledem k nízkému IQ 41 bodů se Tomáš B. považuje za pacienta. Denně tak absolvuje léčebné, psychologické či sociální programy. Každý den pak má nárok na hodinovou vycházku po areálu, která v případě hezkého počasí může trvat i déle.

Od vězení se detence liší hlavně tím, že chovanci nemusí pracovat a nesedí v cele. „Jsou tam ložnice jako v nemocnici,“ sdělila mluvčí Krejčířová.

Pokud si to stav chovance z důvodu ochrany společnosti žádá, v detenčním ústavu může zůstat do konce života. „Soud nejméně jednou za 12 měsíců přezkoumá, zda důvody pro pokračování detence trvají,“ podotkla soudkyně Elsnicová. Je tedy na soudu, zda se někdy chovanec dostane z detence ven.

Tehdy šestnáctiletý Tomáš B. s o dva roky mladším komplicem čin spáchali 29. dubna 2010. Dvanáctiletý Patrik šel tehdy z dětského domova v Duchcově na návštěvu své matky do Ústí. U nádraží v Krupce však začala jeho několikahodinová muka. Dvojice ho znásilnila, švihala po holých zádech páskem či ho kopala do žeber.

„Víš, co dělal Hitler za války s cikánama v koncentráku? Tak to teď budeme dělat s tebou, protože jsi bílej,“ řekli mu útočníci.

Mladší se ukrývá před vězením za útěky, nejspíš je v Anglii

Mladší z agresorů, Nikolas Bady, kvůli nezletilosti po útoku skončil ve výchovném ústavu v Chrastavě na Liberecku a poté v děčínské části Boletice. Protože z Boletic neustále utíkal, odseděl si několik měsíců ve vězení za maření výkonu úředního rozhodnutí. Nyní po něm pátrá policie, a tak jeho jméno lze uvádět.

Když měl totiž jít za další útěky do vězení znovu, před odvolacím soudním řízením v září 2013 zmizel z Česka. Proto ho policie vede jako hledaného.

„Podle posledních informací by se mohl zdržovat na území Velké Británie,“ uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek.

Děčínský soud, který Badyho za útěky soudil, na něj po jeho zmizení vydal evropský zatykač. Později ho ale zase zrušil, a tak britská policie mladíka nemůže zadržet a poslat do Česka. Proč soud zatykač zrušil, přitom není jasné.

Napadenému Patrikovi je dnes 17 let, stále je v duchcovském dětském domově a studuje střední školu. „Celkem se mu daří, je v pořádku. Určité trauma si asi ponese celý život, ale nedává to nijak znát,“ řekla ředitelka domova Blanka Stádníková.