Sídliště Janov - panelové domy určené k demolici

Sídliště Janov - panelové domy určené k demolici | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Litvínov chce zbořit tři paneláky v Janově, nejdřív je ale musí koupit

  • 14
Tři děsivé, zničené paneláky na problémovém sídlišti Janov chce město Litvínov zbourat. Zatím se ale nedohodlo s jejich vlastníkem, firmou CPI Byty. Čas na získání dotace k demolici se přitom krátí.

Miliony korun by mohl od státu získat Litvínov, aby zbořil tři nejproblémovější panelové domy v Janově. O dotaci na ministerstvu pro místní rozvoj ale zatím nemůže město ani žádat, protože vybydlené budovy nejsou v jeho majetku.

Radnice by je chtěla od společnosti CPI Byty odkoupit. Ale i když se o tom jedná od loňského roku, Litvínov stále netuší, kolik by společnost za paneláky chtěla zaplatit.

A vlastně ani nemá jistotu, že mu společnost paneláky vůbec prodá. Společnost CPI Byty má několik variant, jak s uzavřenými domy naložit, prodej městu je jednou z nich.

„I přesto, že jsou domy nyní neobydlené, jde stále o náš majetek, který má svou hodnotu, a rozhodnout o jeho dalším užití je potřeba s ohledem na ostatní aspekty firemní strategie a závazky,“ odpověděla mluvčí firmy Michaela Winklerová.

V Mostě už vybydlené domy zbourali

Tříletý projekt ministerstva pro místní rozvoj garantuje městům a obcím celkem 300 milionů korun na demolice problémových budov v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách.

Právě z těchto peněz nyní zboural Most dva paneláky na sídlišti Chanov (psali jsme o tom zde). I Litvínov z projektu získal dotaci a za 3,3 milionu korun připravuje demolici šesti přízemních objektů bývalé ubytovny U Bílého sloupu.

Sídliště Janov je ale mnohem výraznější problém. Ve vybydlených panelácích se ukrývají nejen bezdomovci, ale lezou tam vandalové a zloději. Prázdné objekty lákají narkomany, někdy se tam vaří pervitin (blíže o tom zde).

Zazděné vchody hyzdí sídliště

Proto mají budovy zazděné přízemní vchody či okna, což ale zase zhoršuje vzhled sídliště Janov, do kterého město i díky dotacím investovalo stovky milionů korun.

„Proto chceme paneláky zbourat. Aby nebyly nebezpečné, aby Janov vypadal lépe, aby se prostranství dalo využít pro zeleň,“ vysvětlila starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Jenže nejprve se musí město dohodnout s majitelem. Zásadní schůzka, na které se mělo jednat i o případné ceně, měla být minulý týden. Byla ale odložená.

Litvínov tak stále neví, zda bude moci domy koupit. A kolik jej to případně bude stát, protože na výkup nemovitosti se dotace nevztahuje.

Už to mohlo být vyřešené, upozorňuje CPI

CPI Byty upozornila, že problém už mohl být vyřešený. „Když naše společnost řešila před lety demolici uvedených domů, bylo město Litvínov zásadním odpůrcem tohoto postupu,“ řekla Winklerová.

Zároveň dodala, že na sídlišti jsou i jiné objekty, které by si zasloužily zvýšenou pozornost a případnou demolici.

Žádný z nich ale není v majetku města, které o demolicích uvažuje právě teď v souvislosti s možností získat dotace. Právě proto potřebuje Litvínov znát postoj společnosti, zda s prodejem vůbec může počítat.

„Termín dalšího jednání je nešťastný, protože do současné dotační výzvy už se nemůžeme přihlásit. Žádat bude znovu možné až příští rok,“ připomněla starostka Bláhová.

I kdyby společnost CPI Byty v prosinci s prodejem souhlasila, Litvínov už ztratil jednu ze tří šancí na získání státní dotace na demolici a dalšího vylepšení situace v Janově.