Akvapark v Děčíně

Akvapark v Děčíně | foto: Martin Adamec, MAFRA

Děčín chce po letech zjistit, kdo může za nekvalitní střechu akvaparku

  • 2
Nové vedení děčínské radnice chce zjistit, kdo je zodpovědný za nekvalitní stavbu městského akvaparku a především za ztrátu veškeré dokumentace ke stavbě. Akvapark slouží Děčínu od roku 2001 a teprve nyní měla veřejnost možnost seznámit se s odborným posudkem na zfušovanou stavbu jeho střechy.

Děčínský akvapark nechala vystavět sociálně demokratická radnice v na konci devadesátých let. Stavba měla původně stát 99 milionů, nakonec se cena vyšplhala na skoro 150 milionů korun. Už v roce 2012 hrozila střecha bazénu zřícením a město ji nechalo opravit na své náklady. Oprava vyšla na 16 milionů korun.

Podle nyní zveřejněného posudku byla střecha postavená v rozporu se státními normami a během několika let se téměř rozpadla.

„Některé materiály byly nahrazené levnějšími, třeba namísto titanzinku byla na střechu položená jen lepenka a to ještě ke všemu neodborně, chyběly parozábrany, některé nosné trámy byly dokonce ohořelé,“ ukazoval posudek i s obrázky na posledním jednání děčínského zastupitelstva Václav Němeček z ČSSD.

Radnice ale už do sporu se stavitelem, jímž byl Syner Liberec, nepůjde. Záležitost je stará, případný trestný čin by byl promlčený. A navíc magistrát nemá ke stavbě dokumentaci. Tu zničila údajně povodeň.

V roce 2010, kdy znalkyně posudek zpracovala, ale nic promlčeno nebylo. Spor však nedoporučil právník města Narcis Tomášek. Výsledek by byl podle něj velmi nejistý právě kvůli chybějící dokumentaci.

„Podle legislativy totiž lze stavět i v rozporu s normami, na přání investora, ale musí o tom být záznam ve stavebním deníku, sepsán protokol a nic takového údajně neexistuje,“ zdůvodnil právník města Narcis Tomášek.

Dokumentaci zničila technická havárie v archivu, tvrdí Syner

Syner se k nekvalitní stavbě nezná. Podle vyjádření mluvčího Ondřeje Paclta firma nic nezanedbala.

„Dílo v průběhu výstavby investor dozoroval a v závěru ho převzal bez připomínek. Na závadu upozornil až v roce 2010, šest let po vypršení záručních lhůt,“ řekl mluvčí Syneru Ondřej Paclt. Dodal, že dokumentaci, jíž vlastnil Syner, nenávratně poškodila technická havárie v archivu.

Město nyní zvažuje trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Pokud náš kontrolní výbor zjistí jen náznak trestné činnosti, bude to práce pro policii. Protože všichni tvrdí, že s reklamací stavby a se žalobou na firmu kvůli promlčecí lhůtě už nejde nic udělat, pokusíme se najít toho, kdo byl za radnici za stavbu zodpovědný a převzal vadné dílo. A snad se i podaří objevit údajně ztracenou dokumentaci,“ řekl náměstek primátorky Jiří Anděl.

Nová radnice si chce z případu vzít ponaučení. „Máme v úmyslu vypsat výběrová řízení na externí stavební dozory, které by kontrolovaly naše stavby,“ dodal Anděl.