Tiské stěny jsou vyhledávanou lokalitou skalních lezců.

Tiské stěny jsou vyhledávanou lokalitou skalních lezců. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Tisá odmítla zrušit nezákonné vstupné do skal

  • 8
Zastupitelstvo v Tisé na Ústecku odmítlo zrušit vybírání vstupného do skal. Ke zrušení vstupného do skalního města Tisou vyzvalo ministerstvo vnitra. Podle něj obec vybírá poplatky nezákonně.

Členové zastupitelstva rozhodovali, jakou odpověď ministerstvu vnitra pošlou. Nakonec se shodli, že pokud to bude nutné, bude se obec o vybírání vstupného i soudit.

SPOR O ZÁKON

Zákon na ochranu přírody říká, že každý má právo na volný průchod přes pozemky ve vlastnictví státu.

Na druhé straně ale také říká, že lidé jsou povinni respektovat zájmy vlastníka či nájemce pozemku a obecně závazné právní předpisy.

Podle zastupitelů Tisé je tímto předpisem rozhodnutí zastupitelstva o vstupném.

"Platíme Lesům ČR za pozemky nájem zhruba 70 tisíc ročně, platíme daně ze vstupného, skály udržujeme, postavili jsme naučnou stezku. Proč bychom za to neměli vybírat vstupné jako všude jinde?" ptala se zastupitelka Anna Salabová.

Poté, co Tisá vyhlášku zrušit odmítla, může její platnost ministerstvo vnitra pozastavit a předat ji soudu. Jeho rozhodnutí se může stát precedentem pro obce a města v celé zemi, které peníze za prohlídku unikátních přírodních útvarů vybírají.

V Tisé se však vstupné do skal vybíralo minimálně od 60. let minulého století. Sporná vyhláška z roku 2006 jen zvedla jeho cenu. Po jejím zrušení by platila vyhláška z roku 2000, což by v praxi znamenalo jen to, že se cena vstupného do Tiských stěn sníží o pár korun.

Tisá se rozhodla hrát o čas. Vstupné totiž ročně přinese do obecní pokladny přes 800 tisíc korun. Zastupitelé proto poslali na ministerstvo dotaz, že problému nerozumí a chtějí vše vysvětlit. Dokud se tak nestane, zůstane vše při starém.

Ministerstvo Tisou znovu vyzve, pak se obrátí na soud

Zdržovací taktika obci ale podle všeho nevyjde. "Až dostaneme oficiální informaci, že usnesení nebyla přes příslib starostky zrušena, dostane obec výzvu ke zjednání nápravy se lhůtou 60 dnů. Pokud se tak nestane, podáme návrh krajskému soudu na zrušení usnesení," řekl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Mylný je podle ministerstva i názor vedení obce, že pokud zruší usnesení z roku 2006, bude platit staré z roku 2000 a vstupné se pouze sníží.

"V případě napadaných usnesení z roku 2006 byla zrušena i předchozí usnesení. V právní praxi to znamená, že zrušením usnesení zastupitelstva obce z roku 2006 ta předchozí neobživnou," uvedl Řepka.

Nepomůže ani argument, že jinde se vstup do skal vybírá. Obce totiž nemusí schválená usnesení zastupitelstva ministerstvu vnitra zasílat. To se kontrolou zabývá až ve chvíli, kdy někdo ministerstvu podá stížnost. Tisá má smůlu, že na vstup upozornil letos v červnu nespokojený horolezec.