Pokladna u Tiských stěn

Pokladna u Tiských stěn | foto: Karel Pešek, MAFRA

Tisá na Ústecku vybírá vstupné do skal nezákonně. Ministerstvo ho chce zrušit

  • 4
Tisá na Ústecku zřejmě přijde o svou "dojnou krávu". Podle ministerstva vnitra obec vybírá poplatky za vstup do unikátních Tiských stěn skal nezákonně a chce je zrušit. Obec by tak ve svém rozpočtu přišla o statisíce korun.

"Tady se ale vstupné vybíralo vždy, minimálně od 60. let. V roce 2006 obec pouze přijala vyhlášku a vstupné zvýšila," řekla starostka obce Martina Šimáňová.

do skal jen zadarmo

Podle zákona na ochranu přírody a krajiny je volný průchod přes pozemky zákonné oprávnění a není možné jej zpoplatnit. Jediný poplatek, který zákon připouští, je ten, že ochránci přírody mohou žádat poplatek za vjezd motorových vozidel na území národního parku nebo za vstup do jeho vybraných míst mimo zastavěná území obcí.

Pod nosem ministerstva vnitra se tak v Tisé protizákonně vybírá již desetiletí. Na problém upozornil až horolezec Milan Hejkrlík, který si na podivný postup obce ministerstvu stěžoval. A to mu dalo zapravdu.

"Ministerstvo vnitra si vyžádalo stanovisko i ministerstva životního prostředí. Výsledkem je, že rozhodnutí obce Tisá je v rozporu se zákonem. Vedení obce proto bylo doporučeno, aby toto usnesení bylo zrušeno," řekl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Zajímavé je, že nezákonně vybrané peníze Tisé asi zůstanou. Jejich vracení totiž už do kompetencí ministerstva vnitra nepatří. "To je případně otázka na soud, kdyby o to někdo požádal," přiblížil Řepka.

Obecní kasa přijde o příjem ze vstupného

Tisá, která si část pozemků pronajímá od Lesů ČR, tak zřejmě brzy přijde o skalní "zlaté tele". V letech 2007 a 2008 byl obecní příjem ze vstupného do skal 1,2 milionu korun. Zpět se vrátilo 390 a 287 tisíc. Vloni byl příjem milion a výdeje do skal 541 tisíc, letos z milionového zisku zpět míří 230 tisíc. A to nejsou pouze peníze na údržbu značených tras, ale také na dvě zaměstnankyně pokladen.

Tiské stěny jsou vyhledávanou lokalitou skalních lezců.

Tiské stěny jsou vyhledávanou lokalitou skalních lezců.

To přiznala i starostka. "Zisk částečně slouží na pokrytí nákladů, nákup zboží do skal, výplaty pracovnic. Ale asi jedna čtvrtina nebo pětina jde zpět na údržbu skal. Ostatní peníze používáme v obci, dá se říci, na cokoli. Na dotace pro sportovní organizace, na informační cedule, což ale také pomáhá i skalám," přiblížila.

Kolik se platí

Za vstup do Tiských stěn platili posledních šest let dospělí 30 korun a děti 15 korun.

Podle turistů i řady místních by se za vstup do lesa platit rozhodne nemělo. Pokud ano, tak za služby, což by bylo normální.

"Není tady jediná toaleta, nikde nejsou lavičky a zastřešená odpočívadla, kde si můžete dát s dětmi svačinu, žádné zázemí pro turisty jako jinde. Nejsou tu ani tabule o tom, jak skály vznikly a co zde najdete. Ty jediné tu vybudovala správa CHKO Labské pískovce. Tak za co mám platit," ptá se místní obyvatel Radim Bzura.

"My jsme ale na tabule CHKO po malém a velkém okruhu přispívali a odpadky ze skal vyvážíme, což není zahrnuto v nákladech na údržbu," oponuje starostka.

Poplatky ministerstvo zruší tak jako tak

O zachování nebo zrušení vstupu do skal bude jednat zastupitelstvo Tisé. Jak se rozhodne, není jasné. "Právníci nám dělají rozbory situace. Jak zastupitelé rozhodnou se nedá nyní odhadnout," sdělila Šimáňová.

Pokud by ovšem poplatky ponechalo, ministerstvo je stejně zruší. "Vyhlášku o výběru vstupného bychom pozastavili a soudu bychom dali návrh na jejich zrušení," vysvětlil Řepka.

Tisá