Daniela Tregnera baví kreslení, druhým rokem studuje aranžérství. Po škole by chtěl studovat aplikovanou psychologii. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Opravili domek u dětského domova a mohou začít žít jako dospělí

  • 3
Na první pohled je to obyčejný byt. Postel, skříň a dvě židle. Jenže tenhle je vlastně jako splněný sen. Tři mladí lidé z dětského domova v Litoměřicích si poprvé vyzkoušeli samostatné bydlení. Představili startovací byt, kde začnou žít už jako dospělí.

Vstupní hala litoměřického domova je plná dětí, připravují pohoštění na velkou slávu. Za chvíli se všichni nahrnou do zrekonstruovaného bytu, který je jen pár metrů odsud. Právě tam se brzy nastěhují tři mladí lidé.

Jedním z nich je osmnáctiletý Daniel Tregner. "Jsem v domově už šest let a je to vlastně lepší než u rodičů. Vyrůstal jsem u táty, má zahradnickou firmu," vypráví Daniel.

"Odmalička jsem pro něj musel dělat, nešlo odmítnout. Někdy jsem kvůli tomu ani nešel do školy. Pořád jsme se hádali a tak jsem utekl k mámě. Jenže u ní to taky nebylo ono, tak jsem si v devíti letech řekl, že to prostě zvládnu sám," vzpomíná.

Tři roky byl víc na ulici než doma, s partou kamarádů. Jak říká, vyváděli "blbosti", a tak se nakonec ocitl v diagnostickém ústavu. Po dvou měsících byl přijat v Dětském domově v Litoměřicích.

"Na začátku to bylo těžké. Nemohl jsem si zvyknout, že tady má všechno přesný řád. Snídaně, škola, oběd, učení, večeře. Tohle jsem nikdy předtím nezažil. Dřív jsem si dělal, co jsem chtěl. Hlavně mě vždycky bavilo kreslení. Od desíti let jsem věděl, že tohle je můj svět," říká mladý výtvarník a ukazuje sešity, plné černobílých kreseb.

Přes sebe se skládají portréty slavných zpěváků a herců, nápisy graffiti nebo obrazy, inspirované indickým uměním. Daniel studuje ve druhém ročníku, obor aranžér. A má spoustu plánů do budoucna.

"Nejvíc mě baví kreslení, hlavně portréty. Už jsem měl dokonce výstavu v Litoměřicích. Až skončím školu, chci jít studovat aplikovanou psychologii. Zajímá mě, co si lidé myslí, když malují a jak na ně obrazy působí," plánuje mladík.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Loni bylo Danielovi osmnáct, pokud by odešel ze školy, dostal by od domova tzv. startovné do života. Ze dne na den by musel odejít pryč.

"Do začátku by mi dali pět až dvacet tisíc korun. Zdá se to hodně, ale o peníze až tak nejde. Pro řadu dětí je dost těžké se zorientovat v životě, někdo to prostě nezvládne. Já a moji kamarádi, Lukáš a Jiřina, tady ale chceme zůstat. Napadlo nás, že si opravíme byt v zahradním domku, který je nedaleko dětského domova. Loni jsme se přihlásili do programu Think Big od Nadace Telefónica. Podařilo se nám sehnat finance na rekonstrukci startovacího bytu,“ uvedl. 

Mladí lidé si tak vyzkoušeli, jak se zařizuje byt. Museli nakoupit nábytek, opravit dveře, smontovat poličky. Zatím jsou jejich pokoje vybavené jen tím základním. Postel, skříň, záclony. Pro začátek to podle nich stačí. Za pár dnů si už budou zvykat na samostatné bydlení.

"Určitě to bude jiné, budeme mít volnost. Už nemusíme hlásit každou vycházku. Na druhou stranu se ale musíme víc starat. Vaření a praní není problém, to zvládnu. Až skončím školu, chci si najít vlastní bydlení. Hlavní je mít plán a udělat pro něj všechno," uzavírá Daniel.