Dobový snímek ukazuje zahájení jednoho ze zápasů terezínské fotbalové ligy.

Dobový snímek ukazuje zahájení jednoho ze zápasů terezínské fotbalové ligy. | foto: Památník Terezín

Výstava připomíná fotbalovou ligu v ghettu. Mnozí hráli naposled

  • 0
Památník Terezín připravil výstavu, která přibližuje historii fotbalové ligy v židovském ghettu. Hrála ji tam celá řada tehdejších i budoucích reprezentantů. Fotbal pomáhal internovaným lidem aspoň na chvíli zapomenout na válečné utrpení. Válku nakonec přežila jen malá část z nich.

Památník vytvořil výstavu v terezínské Malé pevnosti ve spolupráci s izraelským muzeem Beit Terezín, kde podobná expozice vznikla už před lety. Ukazuje fotografie, vzpomínky hráčů i diváků nebo výstřižky z tehdejších novin. Ale nechybí ani brána vyhlazovacího koncentračního tábora Osvětim, kam byla velká část hráčů i diváků z Terezína převezena.

Fotbalová liga v ghettu Terezín

Kopaná se hrála v ghettu v letech 1942 - 1944, poslední mač se konal 26. srpna 1944.

V sedmičlenných týmech se potkali amatérští i profesionální fotbalisté, zápasům, jež se konaly třeba v drážďanských kasárnách, jako diváci přihlížely tisíce dalších terezínských vězňů.

Většina hráčů i diváků později přišla o život v nacistických vyhlazovacích táborech.

"Výstava není úplně stejná jako v Izraeli. Máme tu navíc třeba plánek celého ghetta nebo další exponáty a nechybí ani záběry z dokumentárního válečného filmu," přibližuje výstavu pracovník Památníku Terezín Tomáš Rieger.

S myšlenkou, aby taková výstava vznikla, přišel ředitel izraelského muzea Oded Breda. V Terezíně hrál fotbal i jeho strýc a před lety mu dal fotografii z té doby.

Nad výstavou, která potrvá do 30. října, převzala záštitu Fotbalová asociace ČR. Terezínskou ligu totiž hráli i ligoví fotbalisté a dokonce reprezentanti.

Jedním z nejlepších hráčů ligy, v níž nastupovaly sedmičlenné týmy, byl brankář Jiří Taussig, který původně chytal za DFC Praha. Po válce, v letech 1946 a 1947, se dostal do reprezentace. Nejprve se ale musel zotavit po návratu z koncentračního tábora a prosadit se do brány Čechie Karlín.

"V terezínské lize hrál jako brankář za Kleiderkammer a byl pro mnohé z nás nepostradatelný. Je často vidět i v akci v propagačním nacistickém filmu, v jehož rámci se natáčely 26. srpna 1944 i záběry z posledního fotbalového utkání na dvoře Drážďanských kasáren," připomněl v Taussigově nekrologu další z terezínských fotbalistů Petr Erben.

Ke známým fotbalovým jménům v ghettu patřili například i Pavel Mahrer z Teplic, což byl také olympionik z Paříže 1924, Jan Burka z Postoloprt nebo slávista Tommy Karas.