Jindřich Pojkar

Jindřich Pojkar | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Soudce, jehož chybou kuplíři unikli trestu, se vrací jako advokát

  • 6
K teplickému soudu nejspíš začne brzy docházet jako advokát tamní bývalý soudce Jindřich Pojkar. O talár přišel poté, co před deseti lety udělal hrubou chybu, kvůli níž byla propuštěna z vazby skupina lidí obžalovaných z kuplířství. Následná revize odhalila nedostatky v dalších patnácti případech.

„Byl zapsán do seznamu advokátů,“ potvrdila mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková.

Pojkar je advokátem od 1. ledna. Soukromou praxi si přitom chtěl otevřít už dávno, ale komora ho až dosud ostře odmítala.

„My nechceme takového člověka pustit na klienty. Bylo by proti zájmu veřejnosti, aby vykonával obdobnou profesi, kvůli níž byl kárně trestán. Advokacie by ztratila důvěru,“ říkala Chaloupková například v roce 2010.

Tehdy si Pojkar chtěl členství mezi advokáty dokonce vynutit soudně a na komoru podal žalobu. S ní ale neuspěl a pak ani s odvoláním.

Chybělo jen vynést rozsudek, ale obžalované pustili z vazby

Pojkarova aféra vypukla v červenci 2005. Tehdy se chýlil ke konci případ lidí kolem Ukrajince Sergeje Onyskiva obžalovaných z kuplířství. Zazněly už závěrečné řeči a chybělo jen vynést rozsudek.

Pojkar pak ale při prodlužování vazby nepřizval advokáty obžalovaných, a celá skupina se kvůli této chybě dostala na svobodu. Někteří z obžalovaných odjeli domů do zemí bývalého Sovětského svazu nebo Jugoslávie a proces s nimi už se nikdy nepodařilo dokončit (podrobnosti o této kauze zde).

Pojkar dostal nejprve důtku a když se ukázalo, že chyb napáchal víc, kárný senát ho soudcovské funkce zbavil. Pojkar se odvolal, ale v srpnu 2006, pár dní před rozhodnutím Nejvyššího soudu, doručil prezidentské kanceláři rezignaci.

Advokátní komora ho odmítala, názor změnila po deseti letech

Advokátní komora pak na Pojkara pohlížela jako na advokáta, který byl z komory vyhozený nebo z ní sám odešel, aby se vyhazovu vyhnul. Jeho okamžité přijetí odmítla.

„Člověk, který bude poskytovat právní služby klientům, by měl být nejen odborně zdatný, ale i morálně akceptovatelný. Člověk, který se neosvědčí v jedné právnické profesi, by neměl mít šanci hned zakotvit v jiné právnické profesi,“ uvedla tehdy Chaloupková.

Pojkar pak pracoval pro teplickou nemocnici, kde měl na starosti konzultace s pojišťovnami, poté se živil jako poradce v odborové centrále.

U komory Pojkar uspěl až poté, co od jeho postihu uplynulo deset let. „Advokát může o znovuzapsání žádat nejdříve po pěti letech,“ sdělila Chaloupková.

S některými soudci měl Pojkar ostré neshody

Pojkar se již obrátil na teplický soud, aby měl svůj „advokátní obvod“, což je důležité třeba kvůli přidělování obžalovaných ex offo. „Požádal o zápis do seznamu advokátů,“ potvrdil předseda teplického soudu Roman Dobeš.

Žádost je pouze formální, soud zápis odepřít nemůže. Stejně tak Pojkarovi nemůže odepřít zastupování ex offo například kvůli osobním vztahům s některými teplickými soudci. Obhájci jsou totiž přidělovaní v abecedním pořadí a nelze žádného bezdůvodně přeskočit.

Problém je, že Pojkar z teplického soudu neodcházel v dobrém a s některými soudci měl ostré neshody. Některým se proto nelíbí, že by se s bývalým kolegou měli potkávat v soudní síni.

Sám Pojkar se zjevně vyjádřit nechtěl. Nejprve sice zvedl mobil, ale když se redaktor MF DNES představil, Pojkar několikrát zopakoval „haló, haló“, spojení se přerušilo a pak už byl jeho telefon nedostupný. Na dotazy zaslané v sms neodpověděl.