Jako nejvhodnější lokalitu zvolili architekti místo pod vodojemem, který v...

Jako nejvhodnější lokalitu zvolili architekti místo pod vodojemem, který v návrhu odlehčili a zakomponovali do areálu. | foto: vizualizace Atelier MISe

Architekti navrhli v Teplicích zvláštní koupaliště, využívá vodojem

  • 16
V Teplicích se rýsuje jeden z nejzajímavějších projektů desetiletí. Městu chybí už čtvrt století veřejné venkovní koupaliště, magistrát proto oslovil místní architekty, aby navrhli polohu a podobu nového areálu. Pokud vize klapnou, budou se Teplice chlubit koupalištěm, jaké nemá v Česku obdoby.

Vyhledávací studii připravil ateliér MISe a seznámil s ní nyní zastupitele. „Smyslem studie je zahájit diskusi o tom, co město preferuje. Tedy zda chce návrat městské plovárny v centru, jako tomu bylo v Zámecké zahradě, nebo velký akvapark se všemi moderními prvky,“ uvedl architekt Petr Sedláček.

Pro nové koupaliště vytipoval celkem sedm lokalit, mezi nimiž nechybí komornější prostor někdejší plovárny v Zámecké zahradě, která zanikla na začátku 90. let, či lokalita na místě zbořeného zimního stadionu.

„Zohledňovali jsme vlastnictví pozemků, dostupnost, vzdálenost zástavby, osluněnost místa a jeho rozlohu. Pro padesátitisícové město je totiž podle nás optimální velikost vodní plochy v bazénech dva tisíce metrů čtverečních, k tomu je potřeba připočíst i plochy pro slunění či sport,“ vysvětlil Sedláček.

Architekti vybrali dvě lokality, k nimž zpracovali vizualizaci. První je starý sad Třešňovka pod Doubravskou horou, druhou pak prostor pod vodojemem na Nové Vsi.

Vybrané lokality

  • architekti vytipovali pro nové koupaliště Novou Ves, Třešnovku, areál někdejšího zimního stadionu, Zámeckou zahradu, lokalitu pod školou Koperníkova v Šanově, nad plynárnou v Proseticích a vápenku v Řetenicích
  • optimální rozloha vodních ploch je podle architektů 2 000 m², přičemž každý metr vodní plochy vyžaduje 7 m² ostatních ploch

Pro obě místa navrhli kruhovou soustavu bazénů rozdělenou kaskádami na tři části – horní brouzdaliště pro děti, střední část s plaveckým bazénem s dráhami 50 a 25 metrů a spodní část s relaxačními bazény.

Pro Novu Ves je i primátor

Všechny stupně kaskády jsou vzájemně propojené skluzavkami, přecházet mezi nimi lze ale i suchou nohou. „Kulový tvar koupaliště je fascinující. Finančně je to daleko jednodušší, než když stavíte samostatné bazény,“ prohlásil primátor Teplic Jaroslav Kubera.

Upoutala ho zejména lokalita pod vodojemem na Nové Vsi, kterou preferují i sami architekti. Do svého návrhu proto zakomponovali i vodárenskou věž z roku 1990.

„Věž je prázdná a nevyužitá. Mohla by zde vzniknout například rozhledna, nebo restaurace, která by areál koupaliště vhodně doplnila,“ poznamenal architekt Sedláček.

„Z hlediska atraktivity města je lokalita Nová Ves famózní. Využití věže se přímo nabízí, protože tak rozlehlé koupaliště nemůže být odkázané jen na Teplice. Musíte stáhnout lidi z Mostu i Ústí,“ připomněl Kubera.

Opozice preferuje Zámeckou zahradu

„Už jsem předběžně jednal s vedením Severočeských vodovodů a kanalizací. Potvrdili mi, že vodojem je pro ně bezvýznamný,“ dodal primátor s tím, že pro lokalitu Nové Vsi hovoří dobrá dopravní dostupnost a zároveň vzdálenost od obytné zóny, ale i to, že pozemky jsou ve vlastnictví města.

Toho jsou si ale vědomi i opoziční zastupitelé z Volby PRO! Teplice, kteří z nabízených lokalit upřednostňují Zámeckou zahradu.

„Zdá se mi, že v kombinaci s chystaným rozšířením akvacentra by Tepličanům stačilo obnovit Zámeckou plovárnu a zajistit slušnou cyklostezku na Barboru,“ uvedl lídr hnutí Jakub Mráček.

Zastupitelé budou o lokalitě pro nový areál rozhodovat pravděpodobně na svém jarním zasedání. Zda se ale bude nové koupaliště skutečně stavět a jakou bude mít podobu, to vzejde teprve z dalších jednání a studií.

Primátor je ale optimistický. „Věřím, že v roce 2021 by mohlo být hotové,“ řekl.